logo Ouders Online

home forum chat thema-pagina's vraagbaken video koopjeskelder surf-tips snuffelgids service colofon

Vraagbaken - gratis consult bij onze deskundigen
 Actuele vraag
 Archief borstvoeding
 Vraag inzenden

Vraagbaak borstvoeding - archief

Hoe lang drinkt een baby per voeding? En wanneer is ze voldaan? (10 wkn.)

Mijn dochter, bijna 10 weken, drinkt goed aan de borst. Maar ik zit nog steeds op 2 keer een half uur aan de borst. Kan ze bij deze leeftijd al met minder minuten toe?

Soms lijkt het of ze genoeg heeft na 10 minuten, maar even later wil ze toch wel weer, na aandringen van mij, en ze drinkt goed. Ik begrijp wel dat ze het liefst de hele dag wil drinken en elk uur 10 minuten wil. Maar wat is nu de tijd dat ze alle melk naar binnen kan krijgen?

Merel, Amsterdam

Antwoord


Beste Merel,

Uw vraag is enerzijds moeilijk en anderzijds makkelijk. Moeilijk, omdat alle baby's nu eenmaal anders zijn en makkelijk, omdat moeders heel goed kunnen leren beoordelen wanneer hun baby voldaan is of niet.

Om met het eerste te beginnen. De meeste baby's drinken na verloop van de eerste paar weken een borst in minder dan 10 minuten leeg. Maar, er zijn ook baby's die er veel langer over doen.

De vraag is dus wat doet uw baby. Dat is het antwoord op vraag twee. Om te weten hoe snel uw baby een borst leeg drinkt, moet u het drinkgedrag van uw baby observeren.

Als een baby aan de borst gaat zal zij eerst 'aanzuigen', dat wil zeggen snelle zuigbewegingen maken om de toeschietreflex te stimuleren. Is de melk eenmaal toegeschoten, dan gaat uw baby drinken met lange halen, dus veel minder zuigebewegingen per minuut. Zij drinkt nu in een ritme van zuig-slik, zuig-slik.

Na verloop van tijd neemt de melkstroom wat af en gaat uw baby een aantal keren zuigen voor zij een slok neemt, dus, zuig-zuig-slik, zuig-zuig-slik. Nog even later zijn er meer zuigen nodig om nog een slok te krijgen. De melk in uw borst is nu aan het opraken. Laat haar nog even aan de borst en koppel haar vervolgens af voor de tweede borst.

Sommige baby's laten uit zichzelf los als ze vinden dat de borst leeg is, andere baby's blijven aan zo'n borst zuigen, omdat zuigen ook prettig is. Als u niet door heeft dat uw baby uw borst eigenlijk al leeg heeft, kan het inderdaad wel lang duren voor uw baby los laat. Uw baby is dan echter nog niet verzadigd, dat raakt uw baby pas als ook de tweede borst is leeggedronken.

Veel jonge baby's vallen wel in slaap aan de eerste borst, maar worden inderdaad na een kwartiertje al weer wakker omdat ze nog niet verzadigd zijn. Heeft uw baby nu ook de tweede borst leeggedronken, dan is zij helemaal verzadigd en zal waarschijnlijk in slaap vallen en daardoor de borst loslaten.

U kunt uw baby aan de tweede borst laten zo lang ze wil. Maar ook dat kan lang duren omdat veel baby's heel goed half slapend aan de borst kunnen blijven. Koppelt u uw baby echter af dan zal ze in een diepe slaap vallen. Het is dus zaak uw baby goed te observeren. Zo zult u haar specifieke gedrag aan de borst leren kennen en er mee leren omgaan. Iedere baby is tenslotte uniek en gedraagt zich net weer even iets anders. Veel succes.

Siemian Berghuijs


Siemian Berghuijs is lactatiekundige IBCLC. Ze was voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Lactatiekundigen en heeft een particuliere praktijk.


Copyright © 1996-2010 Ouders Online, alle rechten voorbehouden
Uitsluiting aansprakelijkheid | info@ouders.nl
Pagina voor het laatst bijgewerkt op: 5 april 2006