|
Vraagbaak borstvoeding - archief
Hoe kan ik de voedingen die tijdens werktijd vallen afbouwen?
Mijn zoontje van 27 weken krijgt nog steeds volledige borstvoeding. Hij vaart er wel bij en dat is voor mij een goede reden om er zo lang mogelijk mee door te gaan.
Het probleem is echter dat ik drie dagen per week werk en de arbeidstijdenwet 'slechts' 9 maanden voeden/afkolven toestaat. Het ziet er dus naar uit dat ik op een gegeven moment toch moet gaan afbouwen, alleen wil ik dit niet al te abrupt doen en ook niet volledig.
Nu is mijn vraag: hoe kan ik dit het beste aanpakken? Naast een fruithapje en zo nu en dan een eetlepel groente (wat geen succes is), krijgt mijn zoontje nu nog zes borstvoedingen. Ik voed mijn zoontje als hij daarom vraagt.
Het liefst zou ik alleen de voedingen tijdens werktijd (de 3e en de 4e voeding) laten vallen, is dit mogelijk? Vervang ik dan een borstvoeding door een flesvoeding, of moet ik iets meer mijn best gaan doen om hem aan 'vast' voedsel te laten wennen? Kan ik ook tussentijds wat afkolven als mijn borsten te erg onder spanning komen te staan, of doe ik daarmee de pogingen om af te bouwen weer teniet?
Mijn ene vraag blijkt dus uit verschillende vragen te bestaan. Ik hoop dat u ze kunt beantwoorden. In ieder geval vast hartelijk dank daarvoor!
[naam en adres bekend bij de redactie]
Antwoord
Fantastisch dat u al zo lang borstvoeding geeft en kolft tijdens het werk.
Ik begrijp dat u ervan geniet en het liefst nog een tijdje zo door zou
gaan.
Overleg met werkgever
Heeft u al overwogen gewoon eens met uw werkgever te overleggen of hij
het erg vindt als u ook na de negen maanden zo door gaat? Tenslotte staan
er in de wet dat u recht hebt op die negen maanden en dat hij dat goed
moet vinden. Maar er staat nergens dat hij het niet goed mag vinden dat u
zo door gaat, zeker niet als alle partijen daar wel bij varen.
U kunt uw werkgever uitleggen dat uw zoontje het heel goed doet op de borstvoeding en
dat jullie er beiden enorm van genieten. Maar ook dat het zo goed is voor zijn gezondheid. De kans dat u uw werk moet verzuimen met een borstgevoed kind is veel kleiner dan als uw kind flesvoeding krijgt. Waarschijnlijk staat uw werkgever helemaal niet stil bij de mogelijkheid dat u zo lang borstvoeding geeft en zal hij er zelf dan ook niet over beginnen.
Beginnen met afbouwen
Mocht het nou zo zijn dat u toch af moet bouwen, doe dat dan pas na de negen maanden. Het punt is, dat als u echt voedingen laat wegvallen, uw totale productie waarschijnlijk minder wordt. Dat zou u ook als argument kunnen gebruiken en tenslotte bent u vier van de zeven dagen thuis.
Een tussenoplossing zou kunnen zijn dat u alleen nog kolft als u er echt last van krijgt tijdens het werk. Maar als u toch nog zo nu en dan moet kolven, waarom dan niet gewoon doorgaan zoals nu. Het is heel lastig om twee voedingen in het midden van de dag te laten vervallen en er dan vanuit te gaan dat de rest hetzelfde blijft. Ik kan u daar ook heel moeilijk in adviseren omdat dat per moeder ook zo kan verschillen. U zult gewoon uit moeten proberen hoe het bij u het beste werkt.
Als u minder moedermelk beschikbaar hebt, kunt u het beste opvolgmelk gaan geven, maar nogmaals, ik vind echt dat u eens met uw baas moet gaan praten.
Siemian Berghuijs
Siemian Berghuijs is lactatiekundige IBCLC. Ze was voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Lactatiekundigen en heeft een particuliere praktijk.
|