|
Nieuwe Jeugdboeken 12+
Inge Piena
25 november 2005
Hieronder: besprekingen van nieuwe jeugdboeken, verzorgd door jongeren zélf. Begeleid en herverteld door Inge Piena, docent Nederlands.
Kiezen
door: Robin Aanstoot, Maxime Busnel, Lieke Hartman en Jesse Koster.
onder begeleiding van: Inge Piena
Hoe kies je een boek voor een puber? Dat vind ik net zo moeilijk als u. Maar u kent uw kinderen natuurlijk beter dan ik mijn leerlingen. Daar staat tegenover dat ik waarschijnlijk meer jeugdboeken ken dan u.
Laatst kwam ik in de plaatselijke boekhandel een moeder tegen. Samen hebben we heerlijk staan praten over haar zoon (mijn leerling) en samen hebben we een prachtig boek voor Sinterklaas voor 'm uitgezocht. We hebben wel afgesproken dat we 't 'm niet zouden vertellen, want dat is natuurlijk héél vreselijk, als je moeder en je docent samen een boek voor je uitzoeken! Toch denk ik dat hij er erg van zal genieten.
Jongeren hebben daar zelf heel andere ideeën over. Die vragen hun vrienden wat zij mooi vonden en lezen vervolgens hetzelfde. Net als wij dus. Misschien schuilt daarin wel de gouden tip: vraag de vrienden van uw kinderen om boekentips!
U kunt natuurlijk ook de onderstaande recensies lezen. Lieke, Robin, Maxime en Jesse hadden tenslotte net zo goed de vrienden van uw kinderen kunnen zijn.
Inge Piena
De keuze van Robin Aanstoot (13)

Robin Aanstoot doet aan basketbal, waar hij heel wat tijd mee kwijt is. Aan zelf schrijven komt hij niet meer toe. Lezen wel, want dat kan er wel tussendoor. Favoriete genre: Fantasy, maar ook boeken die je iets leren over de wereld.
Robin las deze maand:
Mary Hoffman, Stravaganza: Stad van sterren

Stravaganza: Stad van sterren
door: Mary Hoffman
uitg.: Unieboek, 2005
447 pag.
ISBN: 9000035236
prijs: EUR 19,95
Het verhaal: Georgia koopt een beeldje van een vliegend paard in een antiekwinkel. Al gauw merkt ze dat het geen gewoon beeldje is. Het is een talisman waarmee ze naar het land Talia kan reizen, dat ver in het verleden ligt.
In de stad waar ze terecht komt, bereidt men zich voor op de jaarlijkse paardenraces. Ze ontmoet veel bijzondere mensen, maar er is er één die haar hart doet stilstaan. Het is Lucien, een jongen die ze kende van school, maar die plotseling is overleden aan kanker.
Ze trekt veel met hem op en hij leert haar meer over stravagatie. Ook ontmoet ze de gehandicapte Falco en Gaetano Di Chimici. Het zijn leden van de familie die verafschuwd wordt door het stadsdeel Ram, waarin zij terecht is gekomen.
Lucien en Georgia leren hen beter kennen en ze besluiten Falco te helpen met zijn handicap. Samen met Lucien beraamt ze een plan om Falco naar hun oude wereld te laten stravageren om hem daar een behandeling aan zijn been te laten ondergaan.
In Talia is het allemaal leuk en spannend, maar als ze 's nachts weer teruggaat naar haar echte wereld, kent ze haar probleem weer. Haar stiefbroer is een ongelofelijke pestkop die tot alles in staat is, zelfs het vernielen van haar talisman.
Robin: "Een heel mooi boek, maar té lang voor mij. Ik had echt moeite om er doorheen te komen, terwijl het toch een hartstikke leuk verhaal is. Ik had gedacht dat dit tweede deel weer over Lucien zou gaan, maar tot mijn verrassing was dat anders."
"Het boek zelf is net als het eerste deel erg spannend geschreven en steekt goed in elkaar. Dat ze Lucien tegenkomt en ook nog kent, maakt het helemaal leuk. Ik kon me goed inleven in de hoofdpersoon, doordat ze ongeveer even oud is als ik en ik ook het geklier van een broer of zus ken. Heel leuk aan Stravaganza is dat je verschillende dingen uit Italië terugvindt in Talia, zoals de paardenraces."
"Iets heel spannends uit het boek is de stravagatie van Falco naar deze wereld. Als het eenmaal gelukt is, moet hij helemaal kennismaken met de nieuwe wereld, want Talia is 16e eeuws. Maar terwijl hij in deze wereld leeft, lijkt hij in de andere wereld in coma te liggen en sterft hij langzaam."
"Zijn vader is een belangrijk man en zal dan zo zijn maatregelen treffen. Je wacht echt het moment van Falco's dood af om te weten wat zijn vader dan allemaal gaat doen tegen Georgia en Lucien."
"Het hoogtepunt uit het boek is de paardenrace, waarin Georgia voor de Ram uit moet komen. Ze maakt geen schijn van kans, maar door de hulp van een vliegend paard weet ze toch de overwinning te behalen. Het moment van de race is erg spannend geschreven."
"Al met al een prachtig boek, dat alleen wel wat korter had mogen zijn."
De keuze van Maxime Busnel (14)

Maxime Busnel is een vrolijk, ondernemend meisje. Ze heeft eigenlijk maar één hobby: lezen! Favoriete genre: geen. Met twee tot vier titels per week een echte alleslezer!
Maxime las deze maand:
Caja Cazemier, Heb jij het al gedaan?
Marian Hoefnagels, Twee Liefdes
Martine Leavitt, Superhero
Lydia Rood, Kus
Carry Slee, Timboektoe Rules!

Heb jij het al gedaan?
door: Caja Cazemier
uitg.: Ploegsma, 2005
198 pag.
ISBN: 9021615193
prijs: EUR 13,95
Het verhaal: Tosca is 16 jaar en heeft het met haar vriendinnen veel over 'de eerste keer'. Tosca's ouders zijn gescheiden en als ze een keer bij haar vader is, ziet ze een poster met daarop de datum van een concert van Brainwave. In haar eigen woonplaats! En de volgende dag al!
Ze besluit kaartjes te kopen. Als dat niet lukt, gaan ze op de dag zelf naar de kassa. Daar blijven 3 kaartjes over. Tijdens het kopen van de kaartjes ontmoet Tosca Mees. Ze raken aan de praat en Mees bemachtigt de laatste 3 kaartjes. Eén voor Tosca, één voor Julia en één voor zichzelf.
Tosca wordt verliefd op Mees, maar die is al zo dik met Julia, dat Tosca het niet erg vindt als ze hen tijdens het concert kwijtraakt. Ze staat vooraan, bij het podium (!) en Rick de superknappe zanger van Brainwave tilt haar het podium op en zingt voor haar: "Love You, Love You, Love You".
Na het concert gaat Tosca in de rij staan voor de handtekeningen. Rick vraagt haar mee naar zijn kleedkamer. Natuurlijk zegt Tosca ja. Zo'n kans krijg je maar één keer! Net als de kans om met hem naar bed te gaan...
Als ze het aan haar vriendinnen vertelt, geloven ze haar niet en wordt er op school heel erg over haar geroddeld. Pas wanneer ze het héle verhaal vertelt, geloven haar vriendinnen haar en houden de roddels op.
Uiteindelijk krijgt ze iets met Mees, want Julia was z'n zusje....
Maxime: "Ik vond het wel een mooi boek. Misschien kwam het wel doordat het in 'moderne' taal is geschreven, want het las heel vlot. Je kunt er ook uit leren dat je niet zomaar voor de eerste keer met iemand naar bed moet gaan."
"Aan de andere kant vond ik het wel heel hard hoe Tosca's vriendinnen zo over haar konden roddelen en haar gewoon niet geloofden."

Twee Liefdes
door: Marian Hoefnagels
uitg.: Van Tricht
97 pag.
ISBN: 9049920594
prijs: EUR 9,40
Let op: dit is een titel uit de Troef-reeks - boekjes voor jongeren van 12 tot 14 met een taalachterstand (Avi 6-8)
Het verhaal: Anna & Jos zijn al een jaar samen, hoewel ze helemaal niet op elkaar lijken. Anna is een populair meisje dat goed kan leren; Jos kan slecht leren en heeft maar één vriend. Toch zijn ze allebei heel verliefd. Jos wil graag met Anna en 'De ANNA' op vakantie. De ANNA is een boot die Jos zelf heeft gebouwd en die vernoemd is naar Anna, maar die heeft erg strenge ouders en mag dus waarschijnlijk niet mee.
Wanneer vier vriendinnen naar een camping bij Sixflags gaan, mag ze dat wel. Jos vindt dat niet leuk. Door zijn gebroken enkel kan hij niks doen en nou gaat Anna ook nog weg! Tenslotte komt Jos toch naar de camping, samen met zijn vader en 'De ANNA'. Jos en Anna gaan naar De ANNA en vrijen daar met elkaar. Maar wilde Anna wel? Allerlei vragen spoken door haar hoofd.
Maxime: "Wel een leuk boek! Het was vlot en vrolijk geschreven, maar liet ook realistische, minder leuke dingen zien. Eigenlijk kreeg ik er een zomervakantiegevoel van."
"De gevoelens van Anna vind ik goed geschreven en door alle gebeurtenissen eromheen is het verhaal heel realistisch. En doordat het lekker moderne taal is, is het lekker weg te lezen!"

Superhero
door: Martine Leavitt
uitg.: Lemniscaat, 2005
152 pag.
ISBN: 9056376691
prijs: EUR 13,95
Het verhaal: Heck is 13 als zijn moeder plotseling verdwijnt. Dat doet ze wel vaker, maar voorheen kwam ze na een week wel terug en nu niet. Als Heck haar gaat zoeken, blijkt dat ze wel bij haar vriendin is geweest, maar dat die haar terug heeft gestuurd naar Heck. Bij de date die zijn moeder had, is ze ook niet.
Heck blijft zoeken en begint te denken dat hij 'goede daden' moet verrichten voor hij zijn moeder vindt. Ook ontmoet hij Marion, een jongen waarmee hij bevriend raakt. Alleen heeft Marion een probleem: hij denkt dat hij ruimtesporen heeft en gelooft dat Heck een 'Superhero' is. Als hij Heck vraagt om hem te helpen, stemt Heck wel in, maar dan pleegt Marion zelfmoord.
Dan weet Heck het niet meer en belt hij zijn beste vriend Spence. Samen gaan ze zijn moeder zoeken en gelukkig vinden ze haar!
Maxime: "Ik vond het een heel apart boek, want je kwam nogal vreemde dingen tegen. Hecks moeder zomaar weg, ruimtesporen, superhero-gedoe. Het was daardoor wel erg lastig om te begrijpen. Ook was het wel een heel zielig boek, omdat zijn moeder gewoon weg is."
"Ik denk dat ik niet nog een boek van deze schrijfster ga lezen, want ik vond het moeilijk en saai geschreven. Heel langdradig ook."

Kus
door: Lydia Rood
uitg.: Kidsbibliotheek, 2005
93 pag.
ISBN: 9056377191
prijs: EUR 3,95 (!)
Het verhaal: Marjon woont bij haar moeder. Wanneer ze op een dag uit school naar huis fietst, komt ze haar vader tegen die haar vraagt om te gaan wandelen in het bos. In eerste instantie wil ze dat niet, omdat ze boos op hem is. Hij heeft haar zomaar ooit verlaten en nooit veel aandacht aan haar besteed, door zijn succesvolle toneel-carrière.
Na lang aandringen gaat ze toch mee en praten ze veel uit, ook door stukjes te spelen in het openluchttheater in het bos. Na die middag loopt ze naar de begraafplaats en drukt ze haar wang tegen de grafsteen van haar vader. Dan pas blijkt dat hij overleden is.
Maxime: "Ik moest aan het eind wel even nadenken voor ik begreep dat haar vader dood was, maar ik vond het echt heel mooi verwoord. Aan het eind snap je pas goed waarom ze zo boos en verdrietig was. Ze had haar vader zo weinig gezien in haar leven en je begrijpt waarom ze de dagen dat ze samen waren geweest had geteld."
"Waarom ze nou per se naar dat bos moesten, begreep ik niet helemaal. Maar blijkbaar was dat een droom. Dat haar vader dood is, vond ik wel heel erg verdrietig, maar het is prachtig geschreven."

Timboektoe Rules!
door: Carry Slee
uitg.: Pimento, 2005
221 pag.
ISBN: 9049920594
prijs: EUR 13,50
Het verhaal: Ojee, Timboektoe krijgt concurrentie. De villa van 8 kilometer verderop begint ook een camping, genaamd Paradiso. Deze nieuwe camping krijgt alles erop en eraan. Van tennisbanen tot paardenstallen en van zwembad tot restaurant. Er is alleen één ding dat Paradiso niet heeft: Love Island, het eiland dat de jongeren van Timboektoe hebben gebouwd - met een bar, een waarzeggershutje en een crêperie.
Met Love Island krijgen ze vast veel klanten en geld binnen. Maar dan ontstaan er roddels dat er drugs gebruikt zouden zijn, als is dat helemaal niet waar. Uiteindelijk komt uit dat Anouk en Valerie, de dochters van de eigenaar van Paradiso, achter die roddels zitten. Zij wilden klanten binnen halen.
Alle klanten komen weer terug en Timboektoe zit weer vol. Maar er is nóg een probleem. Brian heeft ontdekt dat hij homo is. Hij is verliefd op Jules, zijn beste vriend. Als Brian het aan Jules vertelt, rent Jules boos weg.
Brian besluit weg te gaan van de camping. Intussen is Jules teruggekomen bij de tent, en ziet hij alles van Brian nog liggen. Behalve zijn kano. "Hij zal wel terug zijn naar de camping", denkt Jules. "Morgen ga ik ook", denkt hij. Maar als hij bij de camping aankomt, is Brian er helemaal niet. Eerst denkt iedereen dat hij in 'zijn' grot zit. Maar dat is niet het geval. De politie komt en ze gaan hem zoeken.
Uiteindelijk blijkt dat Brian in een stroomversnelling terecht is gekomen. Hij heeft geprobeerd weg te lopen, maar hij was weer gevallen. Uiteindelijk komt alles weer goed.
Maxime: "Wat een superboek! Hoewel ik alleen het tweede en dit derde deel van de reeks heb gelezen, en dus niet het eerste deel, begreep ik alles meteen. Het is echt super geschreven!"
"Ik ben echt LAAIEND enthousiast over dit boek. Er moet zeker nog een boek bijkomen in deze Timboektoe-serie en het liefst nog een héleboel meer! Ik kan iedereen aanraden om het te lezen. Het gaat over het dagelijks leven en het is in deze tijd geschreven. Lekker om weg te lezen op een regenachtige middag."
De keuze van Lieke Hartman (15)

Lieke Hartman is een praatgrage dame voor wie haar vriendinnen alles zijn. Ze houdt van dwarsfluit, fitness en shoppen. Favoriete genre: glamour en romantiek, afgewisseld met Literatuur.
Lieke las deze maand:
Meggin Cabott, Mail me alles!
Wilma Geldof, Een laatste brief
Tzruya Lahav, De klompen van André

Mail me alles
door: Meggin Cabot
uitg.: Pimento, 2005
378 pag.
ISBN: 9049920128
prijs: EUR 14,99
Het verhaal: Mell Fuller schrijft een gossip-column voor de New York Yournal. Op haar werk gaat het niet zo best, ze komt namelijk altijd te laat. Nadat haar buurvrouw is overleden, komt ze zelfs nóg later, omdat ze Paco, de hond, moest uitlaten.
Om te voorkomen dat ze ontslagen wordt, gaat ze op zoek naar de familie van haar buurvrouw. Het enige waar ze achterkomt, is het e-mail adres van een verre neef, Max. Max is een beroemde fotograaf. Hij heeft geen zin om te komen, dus stuurt hij een oude vriend van hem John op pad om voor de hond te zorgen.
John en Mel ontmoeten elkaar en ze vinden elkaar eigenlijk wel heel erg leuk. Nu moet hij dus opbiechten dat hij Max niet is, maar John. Uiteindelijk vertelt hij het, maar Mell is daar niet erg blij mee.
Lieke: "Dit hele boek is geschreven in briefvorm, wat ik aan het begin wel even wennen vond. Je moet goed in het boek blijven, wil je alle mailtjes kunnen volgen (voel je niet schuldig om terug te bladeren, ik kon het ook niet laten)."
"Wat ik jammer vond, is dat het verhaal wel erg voorspelbaar was. Maar aan de andere kant heb ik er ook wel erg om gelachen: alle collega's bemoeien zich met Mell en roddelen voortdurend. Erg grappig."
"Na 'Dagboek van een prinses' kon ik niet wachten om hierin te beginnen. Ik vond het een lastig boek om in te beginnen, maar na een tijdje liet ik het niet meer los."

Een laatste brief
door: Wilma Geldof
uitg.: Holland, 2005
157 pag.
ISBN: 9025109756
prijs: EUR 11,75
Het verhaal: Valerie is 16 en verhuist naar een andere stad, omdat haar moeder is overleden. Eigenlijk wil ze helemaal niet verhuizen, maar haar vader zegt dat het voor zijn werk is. Als ze daar komt, is alles ineens anders.
Gelukkig leert ze snel mensen kennen; Robin en Tara worden al gauw haar vriendinnen. Dan komt ze erachter dat haar vader niet wilde verhuizen voor zijn werk, maar voor zijn nieuwe vriendin (waar Valerie niks vanaf wist).
Valerie wordt erg boos en loopt weg. Onderweg komt ze Olaf tegen, een leuke stagiair. Ze gaat met hem mee naar huis en vertelt haar verhaal. Ze voelt dat ze hem wel leuk vindt en ze weet dat hij haar ook wel mag. Als ze even naar de wc gaat, vindt ze een haarclipje van Tara op de badkamer. Ze krijgt meteen twijfels en wil het liefst naar huis. Als ze op het punt staat weg te gaan, beginnen ze te kussen. Valerie wil niet verder en Olaf wordt boos. Valerie wordt ongelofelijk jaloers en gaat uitzoeken of Olaf en Tara een relatie hebben.
Na heel wat ruzies komt ze erachter hoe het zit. Tara heeft inderdaad een relatie met Olaf. Uiteindelijk hervindt Valerie zichzelf en schrijft ze een laatste brief aan haar moeder. Daarin vertelt ze hoe het met haar gaat. Het gaat goed.
Lieke: "Dit boek leest gelukkig erg vlot door. Af en toe heeft Valerie zulke domme acties dat ik het niet meer realistisch vind. Ik ben wel het hele boek blijven hopen dat Olaf en Valerie wat kregen. Goed dus dat ik me zo kon inleven in het boek."
"Conclusie: ondanks de vrij zware onderwerpen (scheiding, weglopen, een relatie met een stagiair) is het een lekker leesbaar dun boekje."

De klompen van André
door: Tzruya Lahav
uitg.: Barbara van Waveren, 2005
224 pag.
ISBN: 907669124X
prijs: EUR 13,50
Het verhaal: 'De klompen van André' is een historisch boek over het Joodse jongetje André. Hij is 6 jaar wanneer hij samen met zijn vader, zijn moeder en zijn broertje naar de Joodsche Schouwburg moet. Daar wordt hij weggesmokkeld, samen met zijn broertje.
Zonder zijn broertje komt hij terecht bij een gezin in Bakel. Daar leert André het dialect, werkt hij op het land, en gaat hij naar de (Christelijke) kerk. Aan niemand vertelt hij dat hij Joods is. Hij blijft bij het gezin tot de oorlog over is.
André hoopt dat hij niet meer terug hoeft naar zijn ouders; voor zijn gevoel hoort hij nu thuis in Bakel. Toch wordt hij opgehaald door zijn familie en moet hij weer terug naar Amsterdam. Misschien leven zijn ouders nog...
Lieke: "Ik vond dit echt een goed boek. Het verhaal boeide me, doordat je de Tweede Wereldoorlog ziet vanuit een ander gezichtspunt. André wil niet Joods zijn, maar Christen. Hij wil niet dat mensen weten dat hij Joods is en hij wil al helemaal niet meer terug naar Amsterdam."
"In dit boek lees je weinig over de oorlog, maar des te meer over datgene wat André doormaakt in die familie en in dat dorp. Je leest het boek niet in twee dagen uit, je moet er wel de tijd voor nemen! Maar als je er eenmaal in begint, dan kun je niet meer stoppen."
De keuze van Jesse Koster (15)

Jesse Koster is geen doorsnee jongen. Hij speelt in de musical, heeft evenveel vriendinnen als vrienden en houdt van lezen. Favoriete genre: boeken die je meenemen op avontuur.
Jesse was deze maand zo druk met school, dat er van lezen niet zo veel kwam.
Inge Piena
p/a redactie@ouders.nl
Inge Piena is docent Nederlands, schoolboek-auteur en jeugdboekenlezer.
|