Eigenlijk sta ik er maar matig achter, achter die boekverslagen. Ik laat ze maken en kijk ze (vluchtig) na, maar tegelijkertijd weet ik dat ze slechts gedeeltelijk door de leerlingen zelf gemaakt worden en dat de leerlingen die ze wél zelf maken er ook nauwelijks iets wijzer van worden.
Gelukkig gaan we op mijn school langzaamaan over op andere verwerkingsopdrachten. Ik ben namelijk wél een voorstander van verplicht lezen, omdat dat tot veel moois leidt.
Neem nou Bart. Hij schijnt geen ADHD te hebben, maar kan nauwelijks op zijn stoel blijven zitten en hoort nog niet de helft van wat ik zeg. Vandaag moest hij achterstallige boekverslagen aanleveren, maar dat bleek een enorm probleem. Het lokaal was te klein voor het misbaar dat hij maakte.
Pas toen ik hem bijna letterlijk bij de hand had genomen, en naast hem was gaan zitten om stap voor stap na te gaan wat hij over het boek kon vertellen, kwam er wat op papier. En toen dat er eenmaal stond, kwam ook het verhaal. Dat het zo'n prachtig boek was: De Suikersmoes van Mieke van Hooft. Dat het zo zielig was, maar tegelijkertijd zo goed om te lezen hoe ze voor zichzelf leerde opkomen, en dat hij zich daar zo in herkende.
Zou hij dat boek uit zichzelf gelezen hebben? Ik denk het niet.
Krijg je als docent de leerlingen niet net zo goed of zelfs beter aan het lezen met een ander soort verwerkingsopdracht? Dat weet ik wel zeker.
Hij haalt Gabriel over om mee te gaan naar Rome en met een gestolen credit-card vliegen ze ernaar toe. Beiden met een missie: Rafael wil de paus ontmoeten en Gabriel wil nu eindelijk wel eens met iemand naar bed.
"In dit boek worden ook de serieuze kanten van het leven in beschreven. Zo merk je duidelijk aan Rafael dat hij het moeilijk heeft met de dood van zijn broertje."
en het leven van Lena Pouchkova, een fanatieke Russische, die haar steentje aan de oorlog wil bijdragen als journalist.
Friedrich is niet geliefd bij zijn mannen en doet er alles aan om ze gunstig te stemmen, terwijl hij zich ook moet redden in de ijzige kou.
Dimitri is helemaal alleen met zijn broertje. Zijn vader is soldaat, en zijn moeder is omgekomen bij een bombardement. Hij weet zich goed te redden en neemt de verantwoordelijkheid voor zijn broertje op zich.
Lena wil niet toekijken hoe de mannen van Rusland sterven zonder iets te doen en wordt oorlogsjournaliste. Dat is gevaarlijk werk, want achter elke hoek ligt een scherpschutter...
Het boek vertelt hoe al deze mensen zich redden in hun strijd.
Robin: "Er waren een paar dingen die me gelijk opvielen. De schrijfster is heel erg jong, de schrijfstijl is toch heel spannend, en het verhaal is heel sterk. Je leert de slag om Stalingrad uit heel verschillende oogpunten kennen en daardoor kun je eigenlijk geen partij kiezen voor de 'goede' of de 'slechte.'"
"Het is mooi om te zien hoe de verhaallijnen van de vier hoofdpersonen zich kruisen in zo'n moeilijke tijd. Onder het lezen had ik vaak het gevoel dat ik in een film zat en ik hoop eigenlijk ook wel dat het boek verfilmd wordt."
"Op sommige momenten is het boek ook wel hard, vooral in de gevechten. Maar dat schetst een goed beeld van de verschillende situaties in zo'n oorlog. Een erg zielig moment is als Dimitri's broertje sterft van de honger en Dimitri even later door een machinegeweer wordt neergeschoten."
"Het boek heeft veel verschillende kanten, zelfs liefde tussen twee hoofdpersonen in de oorlog. Maar elke kant is erg goed. Ik vond het echt een heel spannend boek dat geen moment verveelde."
De keuze van Maxime Busnel (14)

Maxime Busnel is een vrolijk, ondernemend meisje. Ze heeft eigenlijk maar één hobby: lezen! Favoriete genre: geen. Met twee tot vier titels per week een echte alleslezer!
Maxime las deze maand:
Marja Kema, De grenzeloze kus

De grenzeloze kus
door: Marja Kema
uitg: Terra - Lannoo, 2005
151 pag.
ISBN: 908568031X
prijs: EUR 11,95
Het verhaal: Michail is gevlucht uit zijn geboorteland Batyrstan. Nu woont hij in Nederland en wacht hij op de uitspraak van de rechter of hij mag blijven of dat hij terug moet. Op een dag ontmoet hij Kasja en ze raken bevriend. Kasja doet alles om Michail te helpen in Nederland te blijven.
Als Michail een droom aan Kasja vertelt, weet die wat de droom betekent: Michails ouders moeten een nieuwe advocaat nemen, want advocaat Koets doet het niet goed genoeg. Uiteindelijk komen ze met een smoes bij meneer de Wilde terecht. Dan komt alles goed en mag Michail blijven.
Maxime: "Ik vond het een zielig, maar vooral een mooi boek. Geen standaardverhaal, maar erg interessant. Je leert veel over asielzoekers en hun rechten. En tussen de regels door krijg je de boodschap dat alles goed komt als je maar hoop houdt."
"Het is vlot geschreven, waardoor het lekker wegleest (al duurde het wel even voor het verhaal op gang kwam). Toen ik op bladzijde 150 was aangeland, de laatste pagina, wilde ik eigenlijk dat er nóg 150 pagina's zouden komen."
"Omdat er zowel avontuur als liefde in het verhaal zit, en het verhaal afwisselend vanuit Michail en vanuit Kasja wordt verteld, denk ik dat het zowel voor jongens als voor meisjes leuk is om te lezen."
De keuze van Lieke Hartman (15)

Lieke Hartman is een praatgrage dame voor wie haar vriendinnen alles zijn. Ze houdt van dwarsfluit, fitness en shoppen. Favoriete genre: glamour en romantiek, afgewisseld met Literatuur.
Lieke las deze maand:
Elle van den Boogaart, Kassen
John Green, Het grote misschien
Maureen Johnson, 13 Enveloppen en 1 rugzak

Krassen
door: Elle van den Bogaart
uitg: Unieboek
159 pag.
ISBN: 9026998503
prijs: EUR 12,95
Het verhaal: Kars verliest zijn moeder, die zelfmoord heeft gepleegd. Samen met zijn vader en zijn zus blijft hij alleen en vol met vragen achter. Omdat hij niet tegen die vragen kan, gaat hij samen met zijn net nieuwe vriendin Pien op zoek naar de antwoorden. Als het te heftig voor hem wordt, snijdt hij met een steen in zijn arm.
Ondertussen vindt hij wel allemaal aanwijzingen, waaronder een dagboekje van zijn moeder, waar hij veel aan gaat hebben. Als Pien meehelpt, gaat alles een stuk makkelijker en belooft Kars zich niet meer te snijden.
Aan het einde van de zoektocht komt hij tot allerlei ontdekkingen die iedereen verbijsterd achterlaten.
Lieke: "Dit boek is erg heftig, maar ook erg realistisch. Een boek met zo'n zelfde soort probleem kan erg onrealistisch worden door alle problemen op één karakter te plaatsen. Maar wat er allemaal bij Kars gebeurt, wordt toch logisch, doordat hij zijn moeder kwijt is."
"Het is een erg mooi boek en zeker een aanrader! Maar omdat het erg heftig is, denk ik wel dat iedereen erover na moet denken of dit wel een onderwerp is waarover je wilt lezen."
"Al met al een top-boek over een zwaar onderwerp."

Het Grote Misschien
door: John Green
uitg: Lemniscaat 2005
254 pag.
ISBN: 9056377108
prijs: EUR 14,95
Het verhaal: Miles Halter is een doodnormale jongen met een fascinatie voor 'de laatste woorden van bekende mensen'. Omdat hij zijn saaie leven thuis zat is, gaat hij naar een kostschool. Daar leert hij Chip, Alaska en Takumi kennen, met wie hij meteen goede vrienden wordt.
Op Alaska wordt hij verliefd, omdat ze slim, knap, en grappig is. Het is een geweldige tijd; hij heeft vrienden, haalt goede cijfers en heeft zelfs een vriendinnetje. Hij leeft in een roes, waaruit hij echter heel hard wordt wakker geschud...
Lieke: "Ik wist het niet hoor... Een verhaal over een jongen die laatste woorden onthoudt... Boeiend?! Ja, zeer zeker. Als dit boek iets is (naast grappig, leuk en mooi), dan is het toch boeiend. Ik kon het niet meer laten liggen."
"In het boek wordt afgeteld per hoofdstuk. In het eerste hoofdstuk staat: 'honderzesendertig dagen ervoor'. Ik vond het vreselijk moeilijk om niet door te bladeren naar die gebeurtenis, maar ik heb het toch niet gedaan. Zo bleef het vreselijk spannend!"
"Over die gebeurtenis zelf: op het moment dat ik het las, dacht ik: 'Shit, het is toch niet wáár?!' Je had kunnen bedenken dat zoiets zou gebeuren, maar toch had ik het niet voorspeld."
"Ik vind het een top-boek. Niet alleen omdat alle personen heel levensecht worden beschreven, maar ook door dat aftellen. Het houdt de spanning erin. Eén klein nadeel: na die gebeurtenis raffelde ik het boek snel af. Het was nog wel leuk, maar niks was meer hetzelfde..."

13 Enveloppen en 1 rugzak
door: Maureen Johnson
uitg: De Fontein, 2006
255 pag.
ISBN: 9026131712
prijs: EUR 14,95
Het verhaal: Ginny is 17 wanneer ze van haar overleden tante een stapeltje brieven en geld voor een vliegticket naar Londen krijgt. In het vliegtuig leest ze dat ze de brieven pas open mag maken als ze een taak volbracht heeft.
Door de brieven leert ze veel mensen en veel landen kennen. Ze komt in Londen, Rome, Parijs, Amsterdam en op Korfu. Het is een onvergetelijke reis, maar als ze terugkomt in Londen, staat haar nog iets te wachten...
Lieke: "Een tijdje geleden had ik al '4 Vriendinnen en 1 spijkerbroek' gelezen. Dus toen ik op de kaft van '13 Enveloppen en 1 rugzak' zag staan dat het een hit zou zijn voor de fans van dat eerdere boek, toen had ik er eigenlijk niet zoveel zin in. '4 Vriendinnen en 1 spijkerbroek' was erg leuk, maar als er nóg zo'n boek komt, dan wordt het toch een 'dertien in een dozijn'-boek."
"Maar na de eerste pagina was ik al verkocht. Het begon met een brief van haar tante en ze beschreef allemaal steden en plekken van de wereld. Ik houd erg van reizen, dus vond ik het heerlijk om te lezen over plaatsen als Londen en Korfu, Rome en Parijs."
"Parijs is mijn lievelingsstad, en ik was een beetje bang dat Maureen Johnson die stad te kort zou doen. Maar ze beschreef alles zo goed! Echt geweldig! Eén minpuntje: ik vond het niet erg realistisch. Als je 17 bent, wil je niet in je eentje backpacken. Dat doe je liever mét iemand (ik tenminste)."
"Maar ondanks dat minpuntje: toch een leuk boek, zeker omdat de zomer er aankomt. Heerlijk voor op de camping in Spanje, op het strand in Scheveningen, of gewoon op je luie stoel in de tuin."
Inge Piena
p/a redactie@ouders.nl
Inge Piena is docent Nederlands, schoolboek-auteur en jeugdboekenlezer.