logo Ouders Online

home forum chat thema-pagina's vraagbaken video koopjeskelder surf-tips snuffelgids service colofon

Magazine - redactionele artikelen
 Actueel
 Kinderboekbesprekingen - archief
 Kinderboeken - algemeen
Nieuwe kinderboeken

Jacqueline Eckhardt
14 december 2007

Hieronder vindt u besprekingen van de nieuwste kinderboeken. Elke maand spant onze kinderboeken-recensente zich in om de mooiste nieuwelingen eruit te pikken.

Deze maand: veel nieuwe boeken voor de kerstvakantie. Waaronder het waardevolle Grote Omaboek. Samen met oma herinneringen ophalen aan haar eigen kindertijd en ze samen opschrijven. Dát kan nog eens een mooie kerst worden...
 


Kleine appelgeit (3+)

Omslag: Kleine appelgeit

Kleine appelgeit
tekst en ill.: Caroline Jayne Church
uitg.: Lannoo, 2007
ISBN: 978-90-8568-313-1
28 pag.
thema's: prentenboek, geit, boomgaard, seizoenen
prijs: EUR 12,95

Kleine appelgeit, net verschenen, is een prentenboek naar mijn hart. Onweerstaanbaar aantrekkelijk door pure eenvoud. Eén verhaallijn, één onderwerp, één hoofdkarakter. Het overzichtelijke verhaal wordt nergens saai, omdat er steeds een kwinkslag volgt.

Kleine geit hield het meest van... appels!
(ze hield ook ontzettend veel van kersen en peren.)

Kleine geit woont op de boerderij. Maar haar lievelingsplek is de boomgaard. In de herfst wacht ze onder de bomen tot er een lekkere appel, een sappige peer of een rijpe kers op de grond valt. Teruglopend naar haar wei, kauwt kleine geit het fruit op. De pitten spuugt ze achteloos over de heg. Als op een dag een heftige orkaan de boomgaard vernielt, is kleine geit verdrietig. Maar ze weet niet dat een nieuwe boomgaard al 'onderweg' is.

De prenten van Caroline Jayne Church zijn zo mogelijk nog mooier dan haar verhaal. Het kleine, stoere geitje slaat zich dapper door alle tegenslagen heen, en iedere beweging van het beestje is aandoenlijk. Peuters móeten wel vriendjes worden met appelgeit. En de mooie kleuren – fris wit, groen en rood – maken dat je er zó in wilt bijten.


Saartje en Sikje (4+)

omslag: Saartje en Sikje

Saartje en Sikje
tekst: Frans Lasès
ill.: Sylvia Weve
uitg.: De Eenhoorn, 2007
ISBN: 978-90-5838-440-9
36 pag.
thema's: voorleesbundel, vriendschap, geit, spelen, fantasie
prijs: EUR 13,95

Nóg een geitje en net zo koddig. In dit voorleesboek hoort Sikje bij Saartje, een meisje met staartjes. Samen beleven ze vijftien mooie fantasie-avonturen.

Of Saartje ook een vader en een moeder heeft, komen we niet te weten. Die komen niet voor in de verhaaltjes. En Sikje heeft wel een slaapplek in de schuur, maar hij is liever in huis. Zo kan het gebeuren dat Saartje en Sikje samen circusje spelen.

Terwijl Saartje tekent, staat Sikje ondersteboven op een stoel. En hij kan nóg moeilijker kunstjes. Sikje maakt een stapel van meubels en doet er een handstand bovenop. Geen gezicht natuurlijk, een geitje op korte voorpootjes, met haar dikke billen in de lucht. De paginagrote illustraties van Sylvia Weve vind ik stiekem nog leuker dan de bijbehorende verhaaltjes.

Saartje en Sikje beleven geen spannende avonturen. Alles gebeurt in en om het huis. Ze spelen autootje, schooltje en hondje. Ze knutselen en ze maaien het gras. Tien tegen een dat kleuters zich uitstekend zullen herkennen in de manier waarop die twee samen spelen.


Het BomenBloemenBeestenBuitenboek (4+)

Omslag: Het BomenBloemenBeestenBuitenboek van Karsten & Roos

Het BomenBloemenBeestenBuitenboek van Karsten & Roos
tekst: Annet Huizing
ill.: Margot Westermann
uitg.: Jan van Arkel/De Graaf, 2007
ISBN: 978-90-6224-475-1
42 pag.
thema's: doeboek, alledaagse natuur, ontdekken, buiten spelen
prijs: EUR 14,95

Bij ons in de bibliotheek ligt het BomenBloemenBeestenBuitenboek goed zichtbaar op de tafel met nieuwe aanwinsten. En een aanwinst is het zeker. Bedenkster en schrijfster Annet Huizing heeft een hoop bijzonders te vertellen. Los van het aansprekende thema – kinderen moeten weer naar buiten en leren kijken naar de natuur – zijn de onderwerpen in dit kijk- en doe-boek prachtig in beeld gebracht.

De titel van het boek zegt alles. Het gaat over bomen, bloemen, beesten en buiten. Een tikje gebaseerd op eigen ervaring. Huizing nam haar neefje vaak mee naar buiten en ontdekte hoe weinig er nodig was om jonge kinderen te boeien. Je moet ze alleen even op de details van onze alledaagse flora en fauna wijzen. Huizing doet dat, samen met bevriend grafisch vormgeefster Margot Westermann, op een originele manier.

Karsten (4) en zijn tante Roos trekken er vaak samen op uit. Heus niet altijd ver weg naar het bos of het strand; de natuur begint dicht bij huis. Onderweg vertelt Roos honderduit. Over hoe je de bolster van een kastanje kunt kraken, over sliertjespoep van wormen en de veertien pootjes van een pissebed. Korte verhaaltjes over een boom, een bloem of een beest, worden afgewisseld met zoekplaatjes, raadsels, opdrachten en natuurweetjes. En achterin staan veel doe-dingen over bomen, bloemen en beesten. Ooit een worm op een vel papier gezet? En geluisterd naar het geluid?

Dit boek mag in geen enkele crèche, peuterspeelzaal, bibliotheek of kinderboekenkast ontbreken! Omdat het je leert kijken. En als je wel naar buiten wilt, maar niet weet wat je daar moet zoeken.


Het Grote Oma Boek (6+)

omslag: Het Grote Oma Boek

Het Grote Oma Boek
vormgeving: Gert Degrande
ill.: Annemie Berebrouckx
uitg.: Davidsfonds/Infodok, 2007
ISBN 978-90-5908-235-9
62 pag.
thema's: oma's en opa's, herinneringen
prijs: EUR 16,50

Het Grote Opa Boek
ISBN 978-90-5908-236-6

Het Grote Oma Boek heeft natuurlijk veel te lang op zich laten wachten. Wie kent niet het gevoel dat je je oma (of opa) nog zoveel wilt vragen, maar dat je het juiste moment maar niet kon vinden? Zomaar gaan zitten en oma 'overhoren' levert niet altijd het gewenste resultaat. Met dit kinderboek, mooi vormgegeven en praktisch ingedeeld, kunnen kleinkinderen ongedwongen én gericht vragen stellen. Samen herinneringen ophalen en ze voor altijd bewaren.

Vertel eens oma, ben je thuis of in het ziekenhuis geboren? Had je broertjes of zusjes? Woonde je in een rijtjeshuis of in een flat? En had je een eigen kamer? Was je een dromer of een doener, oma? Welk snoepje vond je lekker? Wat voor kleren had je aan? En kon je goed uit je hoofd leren?

In een reis door de tijd kun je samen met oma deze en nog honderd andere vragen beantwoorden over oma's kindertijd, hobby's, dromen en teleurstellingen. Er is ruimte om de antwoorden op te schrijven, maar ook ruimte voor foto's van vroeger, tekeningen, en gezamenlijke knutselwerkjes.

Dit boek zet aan tot een hernieuwde kennismaking, dat kan niet anders. Stuur je kleinkind naar oma met dit boek onder de arm en ze raken geheid met elkaar in gesprek. Met een waardevol document tot gevolg. Ik zou willen dat ik in mijn eigen kindertijd zo'n Omaboek had gehad.

Naast Het Grote Oma boek is er ook een versie voor de herinneringen van opa.


Juffrouw Kummel en de kikkerprins (7+)

omslag: Juffrouw Kummel en de kikkerprins

Juffrouw Kummel en de kikkerprins
tekst: Lida Dijkstra
ill.: Pauline Oud & Matthijs Mostert (8 jaar)
uitg.: Maretak, 2007
ISBN 978-90-437-0313-0
AVI 6
80 pag.
thema's: zelf lezen, avontuur, sprookjes
prijs: EUR 9,00

Juffrouw Kummel kennen we al van andere AVI-leesboekjes. Eerder verschenen: 'Het kinderhotel van juffrouw Kummel' en 'De toverlantaarn van juffrouw Kummel'. Allemaal geschreven door Lida Dijkstra in de alfabet-serie voor betere lezertjes vanaf 7 jaar 9 (AVI-6).

In het eerste deel heeft Bas echt geen zin om te logeren in het kinderhotel van juffrouw Kummel. Maar hij móet, want zijn moeder gaat weer eens weg. Als hij er eenmaal is, kijkt Bas zijn ogen uit. In dit hotel beleef je elke dag een ander avontuur. Want die juffrouw Kummel is héél anders dan andere juffrouwen. Het lijkt wel of ze kan toveren.

In 'Juffrouw Kummel en de kikkerprins' nodigt juf Kummel Bas zélf uit om te komen logeren. Ze heeft een verrassing voor hem: een lezer-kanon. Als je een boek in het lezer-kanon schuift, komt het verhaal er aan de achterkant als echt uit, met jezelf in de hoofdrol. Juf Kummel en Bas schuiven samen met Ties en Lot, die vast in het hotel wonen, een sprookjesboek in het kanon. Natuurlijk komen ze Sneeuwwitje, dwergen en wolven tegen. Maar... hoe komen ze weer terug in het hotel?

De kracht van dit vrolijke zelfleesboek is dat Lida Dijkstra serieuze taaltechniek combineert met fantasie. Inhoudelijke verdieping door een grote roze bril. Een ideale combinatie.


Weerwolfgeheimen (7+)

omslag: Dolfje Weerwolfje, deel 6 - Weerwolfgeheimen

Dolfje Weerwolfje, deel 6 - Weerwolfgeheimen
tekst: Paul van Loon
ill.: Hugo van Look
uitg.: Leopold, 2007
ISBN 978-90-258-5120-0
154 pag.
thema's: geheim, weerwolffamilie
prijs: EUR 13,95

De nieuwste Dolfje Weerwolfje verscheen midden in de kinderboekenweek. Verpakt in geheimzinnig cellofaan, zodat je pas na aankoop kon ontdekken wat de titel van deel 6 was en waar het over ging. Een goed begin voor een boek vol geheimen (het thema van de afgelopen Kinderboekenweek), dat dus niet voor niets 'Weerwolfgeheimen' heet.

In dit verhaal gaan Dolfje, Noura en Timmie op vakantie naar de Ardennen. Als het daar volle maan is, kunnen Dolfje en Noura naar hartenlust weerwolf zijn, en rondrennen in de bossen, zonder dat iemand hen ziet. Hoewel... ze blijken toch niet helemaal alleen te zijn. Want wie zijn die vreemde kinderen in het bos? Wie woont er in het geheimzinnige huis op de heuvel? En wat doet die verdrietsteen in het bos? Opa weerwolf schijnt er meer van te weten.

Schrijver Paul van Loon is nog lang niet uitgeschreven over Dolfje, schrijft hij in zijn nawoord. En wij zijn nog lang niet uitgelezen. Weerwolfgeheimen is een échte Dolfje Weerwolfje.


Verkocht (10+)

omslag: Verkocht

Verkocht
tekst: Hans Hagen
ill.: Philip Hopman
uitg.: Querido Kind, 2007
ISBN 978-90-451-0560-4
176 pag.
thema's: slavernij, Midden-Oosten, kamelen-races
prijs: EUR 13,50

"Zorg goed voor mijn zoon, hij is pas vier." Mijn moeder duwde me naar voren.
"Nee mama, ik wil niet. Niet doen!" Ik klemde me vast aan haar been.

Yaqub wordt als 4-jarig jongetje in Pakistan verkocht aan een sjeik in Dubai. Daar wordt hij in gevangenschap opgeleid tot kamelen-jockey. De kinderhandelaar die hem komt halen, belooft Yakubs ouders dat zij elke maand geld zullen ontvangen. Geld dat hard nodig is voor de operatie van zijn zus Noor, die gehandicapt raakte aan haar benen na een val door het dak van hun hut.

Yakubs moeder heeft al spijt als ze haar zoontje in de auto van de handelaar ziet wegrijden. Maar ze krijgt haar zoon niet terug. Yaqub moet – gevangen in de bloedhete woestijn – zien te overleven. Samen met andere kind-jockeys traint hij iedere dag urenlang. Eten is er nauwelijks. Wie niet luistert, wordt gestraft. En de levensgevaarlijke kamelen-races maken regelmatig slachtoffers. Als Yakubs ouders ontdekken dat er geen geld komt, willen ze hun zoon terughalen. Maar dat blijkt een onmogelijke zaak.

'Verkocht' van Hans Hagen is een indringend boek, dat kort geleden bekroond werd met de Glazen Globe 2008. Dat is een prijs van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, dat boeken bekroont met aardrijkskundige thema's die de belangstelling voor de wereld vergroten. Kindslavernij is zo'n thema, en Hagen beschrijft de problematiek trefzeker en ontnuchterend.

Het enige waar ik aan twijfel, is de denkwereld van Yaqub. Kan een kleuter die zijn vroegste jeugd in gevangenschap en onder zulke helse omstandigheden beleeft, nog zó helder en verstandig blijven denken?


Schuld (11+)

Omslag: Schuld

Schuld
tekst: Simone van der Vlugt
uitg.: Lemniscaat, 2007
ISBN 978-90-5637-976-6
168 pag.
thema's: helderziendheid, vriendschap, verdriet, schuldgevoel, bevrijding
prijs: EUR 14,95

Lang voordat Simone van der Vlugt bij het volwassen publiek doorbrak met thrillers als 'De reünie', 'Schaduwzuster' en 'Het laatste offer', schreef ze al kinder- en jeugdboeken. Vooral historische jeugdromans, die in binnen- en buitenland zijn bekroond. Haar nieuwste jeugdboek is 'Schuld'. Geen historisch boek dit keer, maar een eigentijds verhaal over een 13-jarig meisje met paranormale gaven.

Zoë's ouders zijn gescheiden, en samen met haar broer Tijmen en haar moeder Laura verhuist ze van Gouda naar Hoorn. Hoewel Zoë haar vader mist, is ze blij dat ze nu in Hoorn woont. Aan Gouda kleven nare herinneringen. Haar beste vriendin Evi is er verongelukt. Zoë voorspelde het ongeluk, maar Evi nam de waarschuwing niet serieus. Net als de andere klasgenootjes, die Zoë uitlachten.

Op haar nieuwe school neemt Zoë zich voor om niet te koop te lopen met haar voorspellende gaven. Maar dan ziet ze dat een ziekte haar nieuwe klasgenootje Renske bedreigt. Wat moet Zoë doen? Ze heeft het ongeluk van Evi ook al niet kunnen voorkomen.

Of het nu jeugdboeken zijn of romans, historische verhalen of thrillers, de boeken van Van der Vlugt lezen altijd als een trein. Op de een of andere manier kan ze zich steeds perfect verplaatsen in haar doelgroep. Zoë's vriendschappen, haar zorgen, haar gedrag op school, het moet tieners beslist raken. De paranormale begaafdheid van Zoë, die ze met alle macht een goed plekje probeert te geven, voegt een extra dimensie toe aan het verhaal.

Hartverscheurend mooi. Ik verheug me al op deel 2 ('Vlinder') dat in mei 2008 zal verschijnen.

Jacqueline Eckhardt
p/a redactie@ouders.nl
 


Jacqueline Eckhardt (39) is tekstschrijver en ballet-docente. Ze is getrouwd met sport-journalist Dennis Jansen. Samen met hun vier kinderen – Senne (6), Pieter (5), Annebel (3) en Willem (0) – leiden zij een hectisch leven in het oer-degelijke Westlandse tuindersdorp Kwintsheul. Na het verdwijnen van het plaatselijke postkantoor, de groenteman en de slager, maken zij zich nu hard voor het behoud van de bibliotheek, met een grote collectie kinderboeken. Vanaf april 2003 schrijft Jacqueline de kinderboek-recensies voor Ouders Online.


Copyright © 1996-2010 Ouders Online, alle rechten voorbehouden
Uitsluiting aansprakelijkheid | info@ouders.nl
Pagina voor het laatst bijgewerkt op: 6 oktober 2007