logo Ouders Online

home forum chat thema-pagina's vraagbaken video koopjeskelder surf-tips snuffelgids service colofon

Magazine - redactionele artikelen
 Actueel
 Kinder-software (cd-rom's)
Nieuwe CD-ROM's

Suzanne Muller
10 juni 2005

Hieronder vindt u besprekingen van de nieuwste CD-ROM's voor kinderen.

CD-ROM's zijn verkrijgbaar bij speelgoedwinkels, CD-winkels (online en offline), warenhuizen en gespecialiseerde game-stores.

Deze maand: spanning, inspanning en ontspanning voor kinderen van 2 tot 12 jaar.


Lassa (vanaf 2 jaar)

5 sterren

Lassa

Lassa-spelletjes zijn uitdagende spelletjes vol verrassingen, goed voor veel leer- en speelplezier. Lassa en haar konijn belanden spelenderwijs in allerlei vrolijke situaties. Deze originele spelletjes staan dicht bij de alledaagse wereld van peuters en kleuters.
Uitg.: De Inktvis
Leeftijd: vanaf 2 jaar
Systeem-eisen: Windows 95/98/ME/2000/XP, 33 Mhz 486 of een snellere processor, 16 MB RAM, minimaal 800 x 600 pix, duizenden kleuren, 2x CD-ROM speler of sneller.
Prijs: EUR 6,95

Lassa is een nieuwsgierige peuter die samen met haar roze konijn de wereld ontdekt. Iedereen die al een beetje met de computer kan en mag spelen, is welkom om mee te doen. En dat kunnen echt de allerkleinsten zijn. Alle spelletjes zijn non-competetive; je kunt nergens de hoogste score halen, je hoeft geen rekening te houden met een speeltijd en je kunt nergens je eigen naam invullen. In totaal kan er gekozen worden uit acht activiteiten.

Proefpersoon: een roodharige 3-jarige ridder. Deze kleine man wil niets liever dan achter de computer zitten, maar kan er vervolgens vaak niet veel mee. De perfecte kandidaat voor deze CD-ROM dus.

Hij begint met een spelletje 'pindakaas zoeken'. In de keuken verstopt de muis steeds een pot pindakaas. Door met Lassa door de keuken te bewegen, kun je de pot vinden en pakken. Een kwestie van met de muis bewegen en klikken op het juiste moment. Ingespannen zoekt ons proefmannetje naar de pindakaas en hoe vaker hij hem vindt, hoe trotser hij wordt.

Misschien niet helemaal de bedoeling, maar hij blijkt het meest plezier te beleven aan het wisselen tussen de verschillende spellen. Hij voelt zich duidelijk een hele pief nu hij controle heeft over de muis en het beeldscherm. De navigatie is zo makkelijk dat hij binnen de kortste keren ook mij niet meer nodig heeft.

Oordeel van het proefkonijn: "Ik kan het eventueel wel beter als jij hè?" (Dól op moeilijke woorden, dit vuurtorentje...)

Mijn oordeel: een prima CD-ROM om kleine kinders mee te laten oefenen op de PC. Vooral het ontbreken van enig competitief element maakt deze CD-ROM tot een zeer geschikt speeltje voor de kleinste computer-wizzards.

Behalve het zoeken van de pot pindakaas kun je onder andere limonade mengen voor het roze konijn, Lassa kietelen of aankleden, en spelen met een muisje. Leuke aanvulling zijn de kleurplaten en de mogelijkheid om je eigen briefpapier uit te kiezen.


mama moe en de kraai

5 sterren

Mama Moe en de Kraai

Mama Moe en de Kraai - Mama Moe heeft altijd wat aan de hand. Samen met haar vriendin, de Kraai, kijkt ze vaak naar de spelletjes van de kinderen: fietsen, dansen, salto's maken in het zwembad, en rappen in een geïmproviseerde studio. Dat wil zij ook! Met 12 leuke spelletjes, waaronder koe-duiken en fietsen voor vierpoters. De spelletjes zijn speelbaar op meerdere niveaus. Enkele spelletjes kun je tegen de computer of tegen een vriendje spelen.
Uitg.: Lannoo
Leeftijd: 4 - 8 jaar
Systeem-eisen: Windows 95/98/NT4.0/2000/ME/XP, Pentium 233 Mhz (400 Mhz aanbevolen), 64 MB RAM, 4x CD-ROM speler, geluidskaart, beeldscherm met minstens 16-bit kleuren.
Prijs: EUR 24,95

Mama moe en Kraai wonen op een boerderij in een schilderachtige omgeving. Op de boerderij is van alles te beleven. Je kunt Mama moe laten disco-dansen, op schatgraaf-expeditie laten gaan met Kraai, een beetje laten vissen, vliegen of fotograferen... Kortom: je hoeft je werkelijk geen moment te vervelen. De CD-ROM is geschikt voor kinderen van 4 tot 8 jaar.

Het proefpanel: twee meiden met weinig computer-ervaring. De één is 10, de ander 6.

Omdat deze meiden zo weinig ervaring hebben op de computer, blijf ik er in het begin even bij om ze op weg te helpen. Maar in de eerste twee minuten blijkt al dat dat niet nodig is. Er wordt heel duidelijk en grondig verteld wat er mogelijk is en hoe alles werkt.

Kraai en Mama moe vertellen wat er overal te beleven valt en de dames gaan eerst maar eens met Kraai mee naar zijn kraaiennest. Ze komen binnen in het gezellige kraaienhol, waar uit verschillende activiteiten gekozen kan worden. Ze gaan een stukje vliegen. Met behulp van de muis kunnen ze Kraai door de lucht sturen op zoek naar interessante vondsten. In een hoek van het scherm zie je wat je moet zoeken en dat is best pittig. Je moet écht opletten en op het juiste moment naar beneden duiken. Met de verzamelde schatten kun je terug in het kraaiennest een spelletje spelen waarbij Kraai allerlei vragen stelt. Geef je een verkeerd antwoord, dan lacht hij je vierkant uit.

Ik laat de meiden spelen in hun eentje, tot ik ze een paar keer heel hard hoor lachen. Als ik ga kijken, zie ik dat ze Mama Moe aan het dansen hebben op een disco-beat, inderdaad een lollig gezicht. Het is de bedoeling dat je met de pijlen op het toetsenbord volgt wat er op het scherm wordt aangegeven. Maar het is zeker net zo leuk om de punten de punten te laten en de koe de meest rare dansjes te laten doen. Het commentaar van Kraai maakt het nog grappiger.

Oordeel van het proefpanel: "Die Kraai is écht grappig! Het kraaiennest vonden we het leukst, daar kon je grappige dingen doen. Alleen het vissen vonden we stom."

Mijn eigen oordeel: een pracht CD-ROM. De illustraties zijn schitterend, de teksten zijn leuk en de spelletjes zeer verschillend. Een aanrader voor kinderen van 4 tot 8 maar zeker ook nog leuk voor een (niet zo computer-ervaren) kind van 10.


Digikidz deelsommen (groep 5/6)

5 sterren

Digikidz deelsommen

Deelsommen groep 5/6 is een leuke manier om met deelsommen te oefenen. Acht uitdagende oefenvormen, oefenen op drie niveaus, onbeperkt oefenen met deelsommen. Speel de sommen-race en zet de score op internet, met drie supertoffe skins.
Uitg.: A.W. Bruna
Leeftijd: 8 tot 10 jaar
Systeem-eisen: PC, muis, CD-ROM speler, Windows 95 of hoger, 50 Mb vrije schijfruimte, hoge kleuren, internet-aansluiting (optioneel).
Prijs: EUR 10,-

Sommige kinderen pikken de lesstof op school met gemak op, maar sommigen hebben daar meer moeite mee. Voor kinderen die wel wat extra oefening kunnen gebruiken in het maken van deelsommen, is deze CD-ROM van Digikidz zeer geschikt. In acht verschillende spelletjes wordt geoefend met delen en vermenigvuldigen. Er zijn steeds drie niveaus waaruit gekozen kan worden en soms moet er tegen de klok gerekend worden.

Proefpersoon: een zesde groeper van 10 jaar, die op school niet goed meekomt met rekenen. Ik vertel het proefkonijn niet dat we hier te maken hebben met een nuttige bezigheid, ik vraag haar alleen of ze een spelletje voor me wil testen. Op school loopt ze met rekenen zeker driekwart jaar achter op de rest van de klas.

Met goede moed gaat ze van start. Het niveau zet ze meteen op de "makkelijke stand". Er valt te kiezen uit onder andere: stipsommen waarbij een deelsom moet worden uitgerekend, kiesdelen, en een deelsommen-race.

Ingespannen zit ze achter de computer en speelt ze het ene na het andere spel. Ze heeft niet het idee dat ze aan het werk is. Als haar hoofd na een tijdje duizelt van alle getallen, houdt ze ermee op.

Tijd voor mij om haar resultaten te gaan bekijken. De 'monitor' geeft een overzicht van alle oefeningen, en de resultaten kunnen afgedrukt worden. Ik kan zien welke oefeningen en hoeveel fouten ze gemaakt heeft. Ik denk dat ze voorlopig iedere dag een half uurtje mag spelen achter de PC!

Oordeel van het proefkonijn: "Ik vond het wel leuk maar niet zo lang. Het was allemaal rekenen...."

Mijn eigen oordeel: een CD-ROM die heel geschikt is om kinderen spelenderwijs aan het rekenen te krijgen. Tevens geschikt voor kinderen die al verder zijn, maar toch nog moeite hebben. Maar natuurlijk ook voor kinderen uit groep 5 die er geen genoeg van kunnen krijgen.


Adiboo en de energiedieven (vanaf 3 jaar)

5 sterren

Adiboo en de energiedieven

Adiboo en de energiedieven: Help Adiboo de planeet Celesta te redden! Doe mee aan adembenemende races en reken af met gemene robots, zodat de vrede kan terugkeren op de planeet.
Systeem-eisen: Windows 98E/ME/XP, Pentium III 600 Mhz of hoger, 128 MB RAM intern geheugen, DirectX 8 compatibele videokaart met 32MB geheugen, 8x CD-ROM speler, geluidskaart geschikt voor Windows.
Uitg.: Transposia
Leeftijd: vanaf 3 jaar
Prijs: EUR 24,99

Adiboo woont op de planeet Célesta en op een dag komt Bizbi hem om hulp vragen. Ergens op het eiland staat een duistere fabriek waar robots bezig zijn de belangrijkste energiebronnen van het eiland te stelen: water, lava, hout en steen. Als dit zo door gaat, blijft er geen energie meer over op de planeet... Adiboo moet wat doen. Doel: het vernietigen van een enorme gravende robot. De enige manier om dat te doen is het vernietigen van de robots die hem energie leveren. De hulp van de speler is nodig om de robots te vinden en uit te schakelen.

Het proefpanel: een 7-jarige jongenstweeling die nérgens bang voor is. Het spel staat klaar en de mannen zijn niet meer te houden. Het spel start met een korte tekenfilm die precies uitlegt wat er aan de hand is en wat er moet gaan gebeuren. De toetsen waarmee genavigeerd moet worden komen aan bod en ook een aantal speciale commando-knoppen.

Hier was mijn hulp wel even nodig want de knoppen op het scherm reageerden in eerste instantie op niets wat de jongens uitprobeerden. Even lezen in het boekje maakte duidelijk dat de Alt-toets, de spatiebalk en de Escape-toets nodig zijn om het spel te kunnen spelen. Hoe de Help-knop bediend moet worden, daar zijn we nog steeds niet uit...

Toen ze eenmaal op weg waren, hoorde ik alleen nog maar enthousiast gebrul en gejoel. Sommige stukken kunnen maar door één kind worden gespeeld maar er zijn ook onderdelen die zich lenen voor samenwerking. De één schiet en de ander stuurt.

De spellen vragen om behendigheid, reactiesnelheid en lagere-kaartleeskunde; de mannen hadden het er druk mee. Ze kwamen steeds verder, maar voor ze het einde bereikten, moest ik ze achter het scherm wegplukken omdat ze werden opgehaald. Ze zijn zeker twee uur non-stop aan het spelen geweest.

Oordeel van het panel: vet spel, soms best moeilijk maar we werden steeds beter. Volgende keer als we komen, spelen we het helemaal uit!

Mijn eigen oordeel: werkelijk een heel leuk spel. Alles komt aan bod: behendigheid, snelheid... Voor je het weet zit je er zelf helemaal in en vergeet je dat er nog gekookt moet worden.


OkidO-construct (5-12 jaar)

5 sterren

OkidO-construct

OkidO-Construct is een constructiespel voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Er kunnen voorbeeldmodellen worden nagebouwd, of eigen constructies worden gemaakt. Bouw je eigen fiets, kasteel, raket of één van de vele andere voorbeelden. Of ontwerp met OkidO-Construct je eigen bouwsels. Je kunt het zo moeilijk maken als je zelf wilt.
Uitg.: Okido software
Minimale systeem-eisen: Windows95, 486PC, 16-bits kleuren, 14MB schijfruimte vrij, DirectX aanbevolen
Leeftijd: 5 tot 12 jaar
Prijs: EUR 17,95

Het doel van OkidO-construct is het herkennen van kleur- en vormpatronen. Door middel van een aantal verschillende nabouw-oefeningen wordt een beroep gedaan op het strategisch inzicht van uw oogappel. Hij of zij moet bedenken welke stappen ondernomen moeten worden om tot een bepaald resultaat te komen. Aan de linkerkant van het scherm verschijnt een voorbeeldvorm en aan de rechterkant ruimte om deze vorm na te bouwen.

De vormen zijn opgebouwd uit vierkanten, driehoeken, lijnen, hoeken en balletjes, en de modellen zijn zowel plat als ruimtelijk.

Er kan op drie niveaus worden gespeeld. Het laagste niveau bestaat uit simpele modellen waarbij de losse bouwelementen niet gedraaid, vergroot of verkleind kunnen worden. Het tweede niveau geeft iets meer mogelijkheden op dat gebied en op niveau 3 zijn er geen hulplijnen meer, waardoor het plaatsen van elementen een stuk moeilijker wordt.

Proefpersoon: een blonde 6-jarige meid (die nét op het moment van spelen een wiebeltand krijgt, wat de concentratie enigszins bemoeilijkt.) Deze dame heeft al behoorlijk wat ervaring achter de computer en heeft ook al eerder een spelletje voor me getest.

Ze gaat als een ware recensente te werk, begint bij het begin en geeft gaandeweg hardop commentaar. Het eerste spelletje vindt ze leuk; ze moet een gebouw nabouwen. Zonder enige moeite pakt ze de juiste bouwstenen en zet ze ze op de goede plek. (Prettig aan deze CD-ROM is de 'kindersleep'. Het kind hoeft het te verschuiven object maar aan te klikken met de muis om het te kunnen verplaatsen, op de plaats van bestemming nog eens klikken en de boel staat op z'n plaats.)

Het tweede spel lijkt wel erg op het eerste spel, vindt ze. Ze kiest dus voor een moeilijker niveau, wat het voor haar een stuk uitdagender maakt. En even, héél even, is ze stil. Ze zapt alle activiteiten door, maar raakt behoorlijk snel haar interesse kwijt.

Oordeel van de proefmevrouw: "Tsja, het leek eerst wel leuk, maar alles lijkt op elkaar en het is niet spannend of zo. Dan ga ik nog bijna liever met gewone blokken bouwen." Vooral dat laatste oordeel lijkt me dodelijk.

Mijn eigen oordeel: ik begreep heel goed waarom het proefpersoonlijkheidje het voor gezien hield. Ze houdt van actie en avontuur en dat is niet wat dit spel biedt. Ik kan me voorstellen dat er kinderen zijn die er geen genoeg van kunnen krijgen, maar zelf was ik er ook snel klaar mee. Misschien zou het toevoegen van wat tijdsdruk de boel iets meer pit geven.

Suzanne Muller
p/a redactie@ouders.nl


Suzanne Muller is aankomend psychologe en moeder van Joris (3) en Jasmijn (10). Voorheen schreef zij software-besprekingen voor Computer Idee.


Copyright © 1996-2010 Ouders Online, alle rechten voorbehouden
Uitsluiting aansprakelijkheid | info@ouders.nl
Pagina voor het laatst bijgewerkt op: 10 juni 2005