|
Opvoeding en gedrag - Verhuizen
24 september 2010
Christel Westgeest schreef een column op Ouders Online over haar verhuizing naar Canada en weer terug. Inmiddels is ze afgestudeerd ontwikkelingspsycholoog, en kon ze haar verhuis-ervaringen in een breder kader plaatsen. Dat heeft geleid tot een nuttig boek, dat we iedereen kunnen aanraden.
Bespreking van:
Verhuizen met kinderen
door: Christel Westgeest
uitg.: SWP, 2010
ISBN 978 90 8850 089 3
EUR 17,50
Online bestellen bij onze partner 6B.nl
Verhuizen met kinderen, hoe doe je dat?
door Justine Pardoen
Verhuizen is stressvol voor kinderen. Stress is niet per se slecht, maar het vraagt wel het nodige om er goed mee om te gaan. Als je gaat verhuizen, is de kans groot dat je zelf al genoeg sores aan je hoofd hebt en dat een goede begeleiding van de kinderen niet vanzelf gaat. Dan is het handig dat er een boek is dat je op de valkuilen wijst en goede tips geeft.
Alle vragen die je als ouders kunt hebben over 'verhuizen met kinderen', komen aan bod in het gelijknamige boek van Christel Westgeest. Zoals: hoe bereid je je kind het beste voor? Hoe ga je om met zijn of haar emoties? En hoe maak je van de verhuizing een positieve ervaring?
Maar ook: hoe zoek ik een goede school? Hoe ga ik om met negatieve reacties in mijn omgeving? Hoe zorg je dat iedereen zich sneller thuisvoelt in de nieuwe omgeving? En Hoe help ik mijn kind met het vinden van nieuwe vriendjes?
Behoud het bekende
Voor kinderen is het meestal niet leuk om te horen dat ze moeten verhuizen. Ze hebben geen keus en dat alleen al is frustrerend. Een kind zal vrijwel nooit uit zichzelf ervoor kiezen om zijn vertrouwde huis, vrienden en school te verlaten in ruil voor het onbekende.
Een van de belangrijkste regels bij verhuizing met het gezin is dan ook dat je niets verandert wat je hetzelfde kunt laten.
Zo kan het verleidelijk zijn om ook een deel van de meubels maar meteen te vervangen, en alle oude posters uit de kinderkamers weg te gooien. Westgeest betoogt echter dat juist het meenemen van deze dingen de overgang kan vergemakkelijken.
Wennen
Een kleuter die wakker wordt op een andere plek in een ander huis, maar wel in hetzelfde bed met dezelfde platen aan de muur, heeft een houvast waardoor hij de veranderingen gemakkelijker aankan. En een schoolkind zou als het mogelijk is al eens een dagje op de nieuwe school kunnen zijn, zodat het zich in de tijd tot de verhuizing zelf rustiger kan wennen aan het idee van de overgang.
Zo kun je ook via internet de nieuwe omgeving al aardig verkennen. Met Google maps en vooral met Google Earth kun je heel veel zien. Ook kun je zelfgemaakte filmbeelden en foto's laten zien aan de kinderen, en hen hardop mee laten fantaseren en plannen maken.
Afscheid nemen
Kleine kinderen reageren heel anders dan tieners, nog afgezien van het feit dat kinderen sowieso verschillen in karakter.
Maar voor bijna alle kinderen is het afscheid van hun vriendjes het moeilijkst. Voor pubers geldt dat misschien nog wel het meest. Zij leven helemaal in de wereld van hun vrienden. Een verhuizing kan hen soms extreem onzeker maken.
Aan de andere kant zijn de vele communicatiemogelijkheden dan een zegen: sta toe dat ze die inzetten om contact te houden via internet (email, Hyves, Skype, MSN enz.).
Gevoelens serieus nemen
Hoe jong of oud het kind ook is, het is altijd belangrijk dat ouders goed luisteren naar zijn of haar gevoelens, en dat ze die gevoelens serieus nemen. Bagatelliseer die gevoelens vooral niet: het verdriet van het afscheid is echt verdriet, en zal niet voorbij gaan omdat jij zegt dat ze zo weer nieuwe vriendjes zullen krijgen. En eigenlijk is het ook wel mooi als een kind zijn oude vriendjes niet zomaar inwisselt voor nieuwe...
Let er wel op dat je je éigen onzekere gevoelens, twijfels, en zorgen, niet overdraagt op je kinderen. Zorg dat je daar eerst zélf zoveel mogelijk uitkomt, zodat je positief kunt zijn over de aanstaande veranderingen (hoe moeilijk dat ook is). Want als ouders zelf niet positief zijn over de aanstaande verhuizing, dan zullen de kinderen dat zeker niet zijn.
Praktische gids
Het boek van Westgeest is een praktische gids voor de begeleiding van kinderen bij een verhuizing. Niet meer en niet minder. Verwacht dus geen tips over het verkopen van je oude huis of het verschepen van goederen. Maar als het om de kinderen gaat, staat alles erin.
Justine Pardoen
redactie@ouders.nl
Justine Pardoen is hoofdredacteur van Ouders Online.
|