|
|
 |
Vraagbaak Opvoeding en gedrag - Archief
Meisje van bijna vier nog niet zindelijk
Onze dochter wordt over een maand 4 jaar oud. Ze is een vrolijke en zeer bijdehante meid, er is echter 1 probleem: ze is nog niet zindelijk. En dat is niet een kwestie van "ongelukjes", nee, ze weigert gewoonweg om op het toilet of op een potje te gaan zitten. Ze heeft dus nog steeds een luier aan. Ze heeft nooit op het toilet willen plassen of poepen. We hebben al van alles geprobeerd, het bekende werk: oefenen, prijzen, kadootjes beloven etc. etc. Ook worden we soms heel erg boos. Niets helpt. Ze beheerst haar darmen en blaas wel. Als we haar namelijk zonder luier laten lopen, houdt ze de hele dag haar plas op, tot ze echt niet meer kan. Als we haar dan in bad zetten, laat ze haar plas onmiddellijk lopen. Poepen doet ze tegenwoordig standaard 's avonds in bed, en verder niet. Ze schaamt zich daar namelijk voor, omdat het stinkt, dus dat doet ze overdag niet, omdat andere mensen het dan merken.
Ze is nu aan het wennen op school, en dat gaat prima. Maar nu wordt het toch echt wel een probleem. Straks gaan ze haar ermee plagen.
Op het consultatiebureau zeggen ze dat het vanzelf wel komt, maar daar hebben we niet zoveel aan. Wat kunnen en moeten we hieraan doen en moeten we hulp inschakelen?
Naam en adres bij redactie bekend
Antwoord: Het is bijna onmogelijk om op afstand met een gefundeerd advies te geven in de situatie van uw dochtertje. Zo te zien heeft het te maken met 'verzet', want ze kan het wel op school en met andere mensen in de buurt ophouden. Als het inderdaad verzet tegen u is, dan is nodig om daarvan de oorzaak op te zoeken en te kijken of het mogelijk is haar op andere manieren wat meer te laten winnen, zodat ze u niet met zindelijkheid de baas hoeft te zijn.
U kunt ook bepaalde 'trucs' proberen die u misschien nog niet heeft uitgeprobeerd:
- voorbeeldgedrag. Neem haar mee als uzelf plast of poept.
- laat haar eens op een gewone wc zitten.
- laat haar eens op het potje zitten met haar luier aan als zij naar de TV of video kijkt.
Nogmaals het is moeilijk om op astand te adviseren. Ik zou het in deze richting zoeken.
Vriendelijke groeten,
Alfred Lange
|