Laatste kans! Doe mee met een van de gratis expert webinars over opvoeding

20 maart 2009 door Frea Kruisinga

Wat is het gevolg van een te hoge dosering vitamine K? (1 mnd)

Vlak na de geboorte van onze dochter, een maand geleden, werd ontdekt dat ik trombose had. Ik kreeg hiervoor hemaparine voorgeschreven (9 dagen 2 injecties per dag) en acenocoumarol. Voor de zekerheid kreeg onze dochter extra vitamine K.

Zij kreeg een vitamine K concentraat van Fagron (10 mg/g) en moest daarvan elke dag 3 druppeltjes innemen, waarmee zij 1 mg fytomenadion binnenkreeg. De normale dosering voor zuigelingen blijkt 25 microgram per dag te zijn.

Is er nu sprake geweest van een overdosering, en is er bekend wat hiervan de eventuele gevolgen kunnen zijn?

Antwoord

Acenocoumarol remt de bloedstolling door een inwerking op het vitamine K, waardoor een aantal stollingsfactoren worden geblokkeerd. Door het geven van vitamine K wordt dit effect tegengegaan.

Acenocoumarol gaat echter niet of nauwelijks over in de moedermelk. Daarom was de gewone dosering vitamine K die alle pasgeborenen krijgen, waarschijnlijk voldoende geweest.

De dosering vitamine K die uw kind kreeg, is inderdaad heel hoog. Maar problemen door overdosering worden eigenlijk niet beschreven. Een effect kán zijn: een verhoogde bloedafbraak en daardoor geelzucht bij pasgeborenen ten tijde van het gebruik. Lange-termijneffecten worden niet beschreven.

Lees ook: