Echtscheiding en erna Echtscheiding en erna

Echtscheiding en erna

Scheiden op een koopje - doe het niet

Ik kwam deze uitspraak tegen van de tuchtrechter: 

Uitspraak - Overheid.nl | Tuchtrecht 
en dat is voor mij een mooie aanleiding om dit eens op dit forum aan te kaarten. De uitspraak is een tuchtuitspraak waarin een advocaat voor 4 weken geschorst wordt (dat is best een serieuze sanctie, al zou je dat niet zeggen), omdat ze niet zorgvuldig was in echtscheidingsprocedures. Deze mevrouw functioneerde kennelijk als 'afhechtingsadvocaat'. Dat is een advocaat die, als de mediator de scheiding heeft geregeld, nog even de boel bij de rechtbank erdoorheen jast. Het probleem is dat vaak niet wordt gekeken of alles inhoudelijk echt wel netjes geregeld is, terwijl dat wel de bedoeling is. En dan kan het dus gebeuren dat iemand denkt zijn of haar echtscheiding keurig geregeld te hebben, om er vervolgens achter te komen dat hij/zij fors is benadeeld.

De Orde van Advocaten is geen fan van de afhechtingsadvocaat (zie hier: https://magazine.advocatenblad.nl/2024-03/afhechtingsadvocaat-op-de-korrel/), en terecht, en probeert hier ook tegen op te treden. Nou is dat natuurlijk mooi, maar tuchtrechtelijke sancties tegen dit soort advocaten, dat is toch optreden als het kwaad al is geschied. Nu heeft elke advocaat ook een beroepsaansprakelijkheidsverzekering, dus wie door dit soort praktijken schade oploopt kan daar waarschijnlijk wel een claim indienen. Maar voorkomen is beter dan genezen. 

Dus, beste mensen: als je met een echtscheiding te maken krijgt, laat je dan goed informeren over je juridische positie. Door een gespecialiseerde rechtshulpverlener (eventueel naast een mediation). Laat je niet wijsmaken dat mediation de enige juiste manier is om een echtscheiding netjes te regelen. Denk na voordat je ergens ja tegen zegt. Probeer niet alles via internet te regelen. En ga praten met de advocaat die uiteindelijk het echtscheidingsverzoek indient. Dat kost allemaal tijd, en geld. Maar het kan in het gros van de echtscheidingen nou eenmaal niet snel en goedkoop en dan ook nog zorgvuldig. Goedkoop is duurkoop.

Zo, dat moest ik even kwijt

Heel veel mensen hebben geen bakken met geld om langdurige procedures te voeren. Of überhaupt een advocaat te betalen. Dit klinkt heel mooi maar advocatuur is enorm kostbaar voor de gemiddelde burger. En een scheiding met alles wat daarbij komt is immens kostbaar (denk aan een verhuizing, nieuwe inboedel, auto, uitkoop etc). En het is ook mentaal enorm belastend dat zoiets jaren kost. 

Het hoeft geen jarenlange procedure te zijn als je gaat scheiden met hulp van een advocaat. Wij hadden een advocaat/mediator (VFAS), die zijn speciaal opgeleid als mediator, maar hebben een lange geschiedenis van werkzaam zijn in familierechtelijke zaken. Iemand met verstand van zaken, die je samen heel behendig langs alle klippen leidt. 
Dat kost geld, klopt. Maar de ellende van slechte regelingen kosten jaren vol stress, ellende en vaak alsnog dure rechtszaken. 
Voor mensen met een kleine beurs is er een regeling, zodat je weinig hoeft te betalen. Het zuurste is het voor iemand die een redelijk inkomen heeft, of vermogen in een huis, zoals wij, net teveel om in aanmerking te komen. Nou ja, dan maar betalen. Maar wel een zodanige regeling dat we daarna elkaar met rust konden laten, omdat die gebaseerd was op objectieve berekeningen en redeneringen die voor beiden inzichtelijk waren. 
Ik zie juist dat mediationtrajecten lang duren en heel veel erbij halen, wat de ellende alleen maar groter maakt, vooral als er kinderen bij betrokken worden. 
Temet heeft gelijk, de uitspraak van het tuchtrecht is niet niks. Hopelijk laten advocaten zich hiervoor niet meer gebruiken. 

Eens met Temet. Ja, de kosten van rechtsbijstand zijn hoog, maar de gevolgen van een onzorgvuldige scheiding kunnen je nog duurder komen te staan. 

herkenbaar, wij hadden een financieel adviseur die ook mediator was. De advocaat heeft wel naar het convenant gekeken, maar dat was dan ook alles. Ze hebben er een puinhoop van gemaakt. 

Wat gaat er dan precies mis? Ik heb twee keer een doe-het-zelf convenant gebruikt en de advocaat heeft zaken alleen nagelopen en ingediend. Voor zover ik weet, is dat voor niemand, behalve de omzet van de advocaat, nadelig geweest.
Je moet je dan natuurlijk wel zelf verdiepen in wat de regels zijn. Vrij simpel 50/50 bij gemeenschap van goederen en denk goed na over of je je pensioen wilt verdelen.

Het hangt er natuurlijk vanaf wat je situatie is. Is er bijvoorbeeld een eigen bedrijf, schulden of juist een groot vermogen. En kan je samen dingen goed regelen. Ook zaken als kinderen en alimentatie kan een rol spelen. 

Maar bij overzichtelijke situaties is een dure advocaat of maandenlange procedure echt niet nodig. 

En ik ken ook situaties waarbij er uiteindelijk een vermogen is uitgegeven aan talloze juridische kosten. Waardoor een partij het uiteindelijk moest opgeven. Die is behoorlijk berooid achtergebleven. Of situaties als een ex die gewoon geen geld heeft (of daar wel voor zorgt). Zelfs de meest briljante advocaat kan een kale kip niet plukken. 

Reageer op dit bericht

Je moet je bericht bevestigen voor publicatie, je e-mailadres wordt niet gepubliceerd.