Ouders en School Ouders en School

Ouders en School

Lees ook op

Adhd en school


Naar laatste reactie
Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.

Groepsgedrag en foute antwoorden

Het is een beetje jammer dat ik zo snel geen tekst of film kan vinden van het fenomeen. Die zijn er volop, daar niet van, maar kennelijk niet zo eenvoudig te vinden op google.
Een bekend groepsgedragverschijnsel is het volgende. Stop 6 personen in een panel, waarvan 1 proefpersoon, leiderfiguur in witte jas ervoor. Stel de meest eenvoudige vragen met een meest duidelijk 'goed' antwoord. Laat de overige personen stuk voor stuk steeds het foute antwoord geven die de man in witte jas als 'goed zo' correct aanvaardt.
Bij de proefpersoon gebeurt iets geks. Eerst wil hij nog protesteren, dan denkt ie dat ie gek is, vervolgens probeert hij zicht te conformeren en daarna lukt het hem om net zo fout te antwoorden.
Een bekend proces. Een onontkoombaar gegeven horend bij groepsgedrag.
In de klas gebeurt precies hetzelfde. De juf (autoriteit) bevestigt voortdurend de probeersels en halve antwoorden met 'goed zo'. Ze verkoopt bovendien halve waarheden of zelfs onwaarheden die in de context wel even kunnen.
Kinderen die veel meer bagage meennemen naar school, doorzien de onzorgvuldigheden of zelfs kennelijke fouten (als je in België woont is Nederland het buitenland). Maar ze zien ook de juf als autoriteit die het zou moeten weten.
Zou de proefpersoon in eerder genoemde proef vooraf weten dat ie in de maling genomen wordt, dan zou hij zelfverzekerd het goede antwoord geven en niet in vertwijfeling raken. Zeker blijven an zijn zaak.
Kortom: verklap het grote geheim aan je zoon.
Daar zit dan zelfs nog een geheimpje bij: dat juffen halve waarheden verkondigen en probeersels enthousiast ontvangen, ook al zijn ze fout, heeft te maken met wat juffen zelf weten en kunnen en hoe er over kinderen en leren gedacht wordt.
Kan dat niet beter? Nou, nee. Zoveel al wetende juffen zijn er niet. Is het erg? Ook niet echt. Veel kinderen doen het prima met het leren van beetjes. Ze leren onderweg de onzin uit het verleden te vergeten en nemen net zo makkelijk een nieuwe waarheid aan. Voor de grote getallen is het prima.
Maar voor jouw zoon is het vervelend. Totdat hij weet dat hij het allemaal zo serieus niet moet nemen.
Heb het erover. Legt het uit.
Groet,
Miriam Lavell

t-thiduJ

t-thiduJ

19-05-2012 om 11:08

Ingewikkeld

Er zijn hier al heel veel goede adviezen langsgekomen waar ikzelf ook heel wat van op heb gestoken. Vruchtbaar draadje! Al die adviezen staan als een huis; genoeg om te kijken wat voor jullie situatie van toepassing is om daar je persoonlijke draai aan te geven. Ik heb dan ook niet zoveel toe te voegen behalve.. zou je dit allemaal alleen doen? Ik bedoel, het is prettig als iemand anders, iemand als bijvoorbeeld een psychologe oid het gros van deze dingen met school bespreken kan. Als je als ouder teveel aan school gaat trekken, gaat het irriteren (bij school maar ook bij jezelf) en je moet nog een aantal jaar met ze door. Daarbij, school vergeet wel eens dat er ouders zijn die meer deskundig zijn op gebied van hun kind dan school zelf. Als de specialist de aanbevelingen doet, komt dat veel deskundiger over (helaas). Daarbij kan jij met de deskundige alles wat hier ter sprake komt aftikken, een (globaal) plan maken. En dan hoef jij niet de hele tijd die moeder te zijn die alleen op school komt om iets voor zoon voor elkaar te krijgen. Dan kan je ook de moeder zijn die af en toe als voorleesmoeder mag komen bijv. Want aan school trekken is dodelijk vermoeiend als ouder, je spreekt de taal niet dus ook ingewikkeld. En school staat niet te springen om zo'n moeder voor de leuke dingen uit te nodigen. Zo gaat dat. Hoort niet, gebeurt wel.

Wachten is geen optie

Helaas, je kunt dit niet laten doen. Tijd speelt daarin de belangrijkste factor. Het kind dat thuiskomt met verontwaardiging over wat juf zegt, de juf die aankomt met klachten over wat kind doet, het kind dat in verwarring raakt of ongelukkig wordt, het zijn allemaal situaties die vrij direct om een oplossing of verklaring vragen.
Praten, uitleggen, omwegen verzinnen, het moet allemaal nu. Op termijn rolt daar vertrouwen uit, plus dat het kind door het ouder worden zelf meer geduld kan opbrengen en meer van zich af kan laten glijden.
Hoe deskundig een deskundige ook kan zijn, ze zijn niet op stel en sprong beschikbaar. Wachten op beschikbaarheid is geen optie.
Groet,
Miriam Lavell

t-thiduJ

t-thiduJ

19-05-2012 om 13:44

Bedoel ik ook niet

Ik bedoel niet te zeggen dat je moet wachten maar maak een plan. Hebben jullie een vaste begeleider. Zo ja, breng die op de hoogte. Zijn ze het met je eens, hebben ze aanvulling etc.. Zoniet, waarom nog niet. Of zijn jullie nog op zoek? Want als je dit een aantal jaar moet volhouden op school, zou ik voor backup zorgen. Je hebt nu problematiek die op korte termijn aangepakt moet worden. Maar kijk ook naar een langere termijn 'oplossing'. Te zien aan de instelling van school, zullen vast nog meer gesprekken met school moeten volgen.

Rosase

Rosase

19-05-2012 om 14:24

Precies t-thiduj

We hebben heel veel gesprekken op school gehad over het gedrag van mijn dochter. En daar zaten ook best wel goeie gesprekken bij.
Maar er kwam pas echt garen op de klos toen we met een deskundige kwamen aanzetten. Toen kreeg men beeld bij het psychologisch onderzoek en konden er wat tips en wetenswaardigheden uitgewisseld worden. Ik had dit allemaal ook al eens gehoord en kon dit ook best aan de juf vertellen. Maar dat had toch echt niet de impact die onze deskundige had. Al met al is dat, naast de medicatie, de beste zet tot nu toe geweest.

Neemt niet weg dat het gesprekje van Miriam ook een aanrader is. Het is niet gezegd dat je geen 2-sporenbeleid mag volgen.

t-thiduJ

t-thiduJ

19-05-2012 om 14:47

Twee sporenbeleid

Ik zou inderdaad een twee sporen (of meer) beleid volgen. Eerst het doubleren en ondertussen de aanpak voor volgend schooljaar eens door je laten gaan. Beleid maken voor dit schooljaar zal niet echt meer lukken, denk ik.

Niet doubleren

Je kind is hb, heeft waarschijnlijk dit hele jaar zich sufverveeld en dan wil juf hem laten doubleren zodat hij volgend jaar weer uit zijn neus kan eten? En dat zou hem dan moeten helpen om beter te presteren? Doubleren is zowieso al iets dat niet helpt en ik denk serieus dat je je kind enorm gaat beschadigen als je hierin meegaat.

Is de psych die je kind getest heeft bekend met het testen van slimme kinderen? Kan zij het verschil zien tussen een kind met ADHD gedrag vanuit verveling of een kind met ADHD? Je kind zou namelijk de eerste niet zijn die door een psych die niet genoeg bekend is met wat verveling kan doen een kind ten onrechte een etiket geeft. Het kan natuurlijk zo zijn dat je kind dat etiket wel terecht heeft, maar deskundigen op beide gebieden zeggen niet voor niets dat je eerst de omstandigheden aan moet pakken, werk op niveau moet bieden, en moet kijken wat dat doet met het gedrag.

Je kind heeft waarschijnlijk stukken en stukken meer uitdaging nodig dan het nu krijgt. Als je school geen verstand heeft van slimme kinderen lijkt het me verstandig om eens om je heen te gaan kijken, want wat deze juf denkt dat de oplossing is, is precies NIET wat je kind nodig heeft.

Echt, steek asjeblieft je licht op over hb, je kind heeft dat nodig.

Rosase

Rosase

19-05-2012 om 22:32

Nee niet doubleren

Dat is volgens mij echt het meest "stomme" (sorry kan zo gauw even geen ander woord verzinnen) dat je kunt doen.

Gerry zegt het goed: de door de juf gekozen oplossing is nou precies datgene dat het kind niet nodig heeft. Hij moet vooruit, niet stilblijven staan.

t-thiduJ

t-thiduJ

19-05-2012 om 23:16

Ik bedoel dus

eerst dat doubleren aanpakken: niet doen dus.. is onzinnig. Daar is iedereen het wel over eens, toch.
pfffieuw

School moet een flinke trap tegen het achterste hebben

want uw kind heeft veel potentie en de school benut de talenten van uw kind niet!

Er sprake van een achterstand ja. Van de juf! Ik denk dat je zelf een redelijk iq moet hebben om te kunnen herkennen dat een kind intelligenter is dan jezelf. Verder moet de juf hoognodig wat leren over hoogbegaafde kinderen. Doubleren is belachelijk. Zoals reeds herhaaldelijk gezegd, heeft uw kind uitdaging nodig.

Oplettendheid bij de diagnose is zeker gewenst. Zie bijvoorbeeld:

http://www.hoogbegaafd.nu/hoogbegaafdheid-en-misdiagnoses

Mijn advies: nooit meer deze juf, lees u in over hoogbegaafdheid, en orienteer op de mogelijkheden op andere scholen.

Kimdekim

Kimdekim

22-05-2012 om 09:14 Topicstarter

Bedankt

Bedankt voor alle reacties, hier kan ik echt wat mee.
Ik verwacht komende vrijdag alle definitieve zaken op schrift te ontvangen. Dan zal ik daarna misschien nog wel met vragen zitten, maar voor nu ben ik heel blij met de antwoorden hier!

Reageer op dit bericht

Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.