
Zorgje
23-09-2011 om 09:40
Slimme kleuter geen motivatie en probleemgedrag
Ik zie even door de bomen het bos niet meer.
Kleuter van 4 (oktober jarig) wil niet meedoen op school. We zijn sinds een paar maanden met dochter bij een kinderpsycholoog geweest. Die heeft haar ook getest en scoort hoogbegaafd op een IQ test. Volgens deze kinderpsycholoog zal het mis gaan met dochter als er niet heel snel iets gebeurd. Want combi hb en zeer dominant autonoom karakter. Haar gedrag is echt opvallend en kan niet. Ze heeft dus nog veel te leren, vooral dat ze zich moet aanpassen en de baas niet is. Thuis en op school geeft dit problemen. Op school: Doet niet mee met sociale dingen zoals praten in de groep. Wil niet met klasgenootjes spelen. Doet niet mee met werkjes op school. Uitzondering als het iets heel bijzonders is. Zoals een muurtje bouwen van steen en cement. Valt dus overal buiten en is alleen. Verder doet ze ook lelijk tegen andere kinderen de laatste weken. Dus ze vertoond ook storend gedrag zowel naar de juf (brutaal) als naar de kinderen. Wat ik zie gebeuren is dat ze zo niet naar groep 3 mag en dat haar gedrag nog erger gaat worden. Leonardo onderwijs klinkt ideaal. Maar zal ze zich daar weten te gedragen??? De leo die ik in gedachten heb neemt geen kinderen met problemen aan. Het is dus de vraag of ze zich anders gaat gedragen als ze wel werk op haar niveau krijgt? Ik heb zo mijn twijfels. Haar juf zegt dat zolang ze niet meedoet met de werkjes en niets laat zien, ze ook geen andere (moeilijker) werk krijgt. Op school dachten ze eerder aan een achterstand dan aan ontwikkelingsvoorsprong. Want ze laat niet zien wat ze kan dus dan moet dochter wachten tot ze er wel aan toe is. Ik probeer aan dochter uit te leggen dat als ze naar groep 3 wil ze ook mee moet doen met de groep. Ze zegt heel graag naar groep 3 te willen want ze wil graag groot zijn. Toch lukt het haar niet om vooruit te denken en zich aan te passen en zo dus toch interessanter werk te krijgen of gewoon meedoen zou al heel fijn zijn. Thuis is het hard werken qua opvoeding, consequent, duidelijke regels en op de gang bij niet luisteren en een beloningssysteem doen we al. Maar het gaat veel moeizamer dan bij haar oudere broer. Het lijkt wel of een gewone opvoeding niet werkt. Heeft iemand nog tips hoe ik het voor elkaar krijg dat ze zowel thuis als op school wat beter gaat luisteren. Zal ik de stap naar een Leonardo school wagen. Het is wel 20 minuten rijden misschien zelfs langer elke dag. Ook niet ideaal met speelafspraakjes... Ik durf niet de overstap te maken naar een andere gewone basisschool. Ik heb toch het gevoel dat een juf 30 kinderen in de groep er zo een als dochter niet bij kan hebben. Het vergt teveel qua aandacht en corrigeren. Zucht ik weet het even niet meer.

Karmijn
23-09-2011 om 09:55
Luisteren
Onze zoon was ook altijd erg dwars en had heel veel moeite met autoriteit.
Bij hem werkt de methode van Greene 'Het explosieve kind' of www.livesinthebalance.org erg goed.
Als ik jouw openingspost zo lees, zou dit voor jouw dochter ook een goede benaderingswijze kunnen zijn.
De gedachte erachter is, dat kinderen het goed doen, als ze dat kunnen. Als ze het dus niet goed doen, betekent dit dat er iets is wat hen remt. Als je met hen samen de specifieke problemen waar ze tegen aanlopen, probeert op te lossen, krijgen ze zelf controle over hun gedrag en leren ze de vaardigheden aan, die ze zo nodig hebben.
Voor jullie dochter zou het betekenen, dat je stopt met verwachten dat zij naar jullie luistert, maar dat je eerst naar haar luistert. Wat is er aan de hand? Wat maakt dat je niet wil ........ En dat je daar dan oplossingen met haar, voor gaat bedenken.
Nou ja, het is maar een idee, misschien heb je er iets aan?

dirksmama
23-09-2011 om 09:59
Zo was ik als kleuter ook
Maar ik voelde me ook zo ontzettend ongelukkig tussen al die kinderen die (in mijn ogen) domme en kinderachtige dingen deden! Zeker het laatste jaar (ik was van oktober dus ik mocht 3 jaar kleuteren) was ik ronduit gemeen en onbeschoft tegen andere kinderen. En dat hebben ze me de rest van de lagere school flink terugbetaald, ik werd enorm gepest en wekelijks in elkaar geslagen.
Het ergste wat je kind nu kan gebeuren is inderdaad niet naar groep 3 mogen. Dat zou echt een ramp zijn. ZIEN ze op school haar voorsprong dan niet? Dat ze alleen byzondere dingen wil doen vind ik niet raar, de rest is toch ook te simpel voor haar? Erg flauw van juf dat kind ondanks testen niet moeilijker werk mag doen omdat ze het suffe werk niet eerst wil doen.
Je dochter is slim. Probeer haar uit te leggen dat ze haar gedrag moet aanpassen aan de domme middelmaat om te krijgen wat ze wil. Ik zou dat ze MIJ dat vroeger hadden uitgelegd dat had me heel wat pijn en verdriet gescheeld. Doe desnoods rollenspelletjes met haar 'hoe om te gaan met een domme juf'. Ik denk dat met wat uitleg en oefenen en belonen van jouw kant, haar gedrag wel eens een stuk beter zou kunnen worden.
Laat haar thuis lekker moeilijke dingen doen. Ga bijvoorbeeld schaken of ga samen Engels leren of zo.
En hou haar desnoods delen van de week thuis voor zinvolle leerbesteding als school dat niet bieden kan. Op haar leeftijd mag dat gelukkig nog zonder problemen.
En bij Leo's snappen ze volgens mij best wel dat veel 'gedrag' voortkomt uit ongemak over verkeerde aanpak.

ayla
23-09-2011 om 10:15
Zorgje
Ten eerste, verwachten dat ze dingen met de andere kleuters zal willen en kunnen doen is echt te veel verwachten, voor haar gevoel komen die andere kleuters zo ongeveer van een andere planeet en vice versa, Ze begrijpen elkaar gewoon niet. Er zijn HB kinderen die heel goed in een gewone groep passen en er zijn er die dat niet doen. Verwachten dat ze mee doet met de normale gang van zaken is ook niet te doen, ze moet meepraten met de dingen die andere kleuters boeiend vinden terwijl ze haar waarschijnlijk geen bal interesseren. Haar geen ander werk geven omdat ze het gewone werk niet wil doen is niet eerlijk, geef haar juist meteen aangepast werk en dan verandert haar gedrag wel. Is ze al eens doorgetoetst? Wat kan ze cognitief aan? Onze dochter is ook van school verandert, niet naar een leo school (die lag echt te ver weg) maar wel naar een school met wat meer begrip. Het zal nooit gemakkelijk gaan maar het is beter dan hoe het was.

ishtar
23-09-2011 om 10:30
20 minuten rijden
als je het logistiek voor elkaar kunt krijgen is 20 minuten niks. Ik ken ze die er een uur voor in de auto zitten en vaak valt er wel iets te carpoolen.
Mijn mening: als je nu al zo twijfelt of je het moet doen, dan moet je het doen! Hoe vroeger je daarmee begint, (indien nodig dan, he) hoe beter. Of, omgekeerd: hoe langer je daarmee wacht, hoe moeilijker het gaat worden om dat gedrag weer terug te buigen. Er zijn altijd kinderen die het prima doen op regulier bo, en sommigen niet. Jouw verhaal klinkt alsof jouw dochter het regulier niet gaat redden.
Speelafspraakjes regelt zich ook vanzelf, gewoon een dag van te voren afspreken, voorkomt dat je voor Jan met de Korte Achternaam staat te wachten.
(wij rijden 's morgens in de spits zo'n 30 minuten, 's middags 20 minuten, op de fiets doen ze er ook een minuut of 25 over)

ayla
23-09-2011 om 10:39
Afstand
Wij rijden s’ochtends 20 minuten naar onze basisschool (montesorri met vrij veel HB kinderen), Leonardo is in de spits denk ik gauw een uur rijden. Dat doe ik echt alleen in het geval dat dochter het niet redt. Ik heb dochter en zoon (die gaat naar dezelfde school) op voetballen, scouting etc gezet in onze buurt om toch het contact met buurtkinderen te houden. Trouwens het feit dat je dochter het niet redt op deze school wil niet zeggen dat ze het op geen enkele gewone basisschool redt. Echter, als ze terecht zou kunnen op een Leo school, dan was voor mij de keuze snel gemaakt

Annet
23-09-2011 om 11:11
Over leonardo
Over speelafspraken: Hier zit jongste van 9 in een Leo klas. Zijn klasgenoten wonen bijna allemaal ver van school en worden met de auto gebracht (er wordt vaak gepoold). Speelafspraken komen geregeld voor. Mijn zoon mag alleen afspreken voor een andere dag, zodat ik niet voor niets kom op school. Vaak wordt in de avond nog even telefonisch een definitieve afspraak gemaakt zodat ouders zeker weten dat de afspraak staat.
Over Leo onderwijs: In zijn klas zitten veel kinderen die compleet vastliepen op school en daardoor probleemgedrag vertoonden. Daarmee zijn het nog geen probleemkinderen. Onze school zoekt wel contact met de oude school om een indruk te krijgen van het gedrag. Soms wordt verder onderzoek gevraagd (naast de iq-test) als er twijfels zijn.
Over plek en groep: Weet je zeker dat er plek is bij de Leonardo in de buurt? En vanaf welke groep wordt Leo-onderwijs aangeboden? Veel Leo's beginnen pas bij groep 3.
Over de huidige school: Ik denk dat je iemand (psycholoog, andere specialist) nodig hebt om mee naar school te nemen en advies te geven. Werk op niveau zonder voorwaarden is wel het minste dat ze kunnen doen.
Kijk anders ook op www.hb-kind-forum.nl voor meer ervaringen met kleuters die vastlopen.

Poezie
23-09-2011 om 11:34
Domme juf en domme middenmoot? (dirksmama)
Als je zo over anderen denkt ga je je zelf erboven stellen. Op die manier zul je nooit een normale band met deze mensen kunnen opbouwen, wat je wel nodig hebt in je leven. Wat er met jou is gebeurd vroeger keur ik met geen mogelijkheid goed, maar het verbaasd me ook niet. Dergelijk "nuffig" gedrag wordt inderdaad door de "middenmoot" onmiddelijk afgestraft. Een ieder (ook het domste kind van de klas) heeft zijn/haar talenten. Dát moet je een slim kind die niet snapt dat anderen niet zo slim zijn uitleggen.
Gr. Poezie.

Fiorucci
23-09-2011 om 11:55
Domme middenmoot?
Tja, als je mensen zo ziet wordt het niks natuurlijk. ook minder begaafde kinderen hebben hun talenten. Misschien oordelen ze minder snel bijvoorbeeld. IQ en EQ zijn twee heel verschillende zaken...

ayla
23-09-2011 om 11:57
Domme middenmoot
dirksmama heeft het over de toen haar ogen domme middenmoot en ik denk dat ze wel gelijk heeft, als je een kind bent dan denk je nog niet 'netjes'. je leert sneller, snapt dingen eerder, dus die andere kinderen zijn voor jowu gevoel dom. Je leert natuurlijk wel dan slim zijn niet perse hoeft et betekenen dat je beter bent en dat iedereen zijn sterke kanten heeft maar ik kan me heel goed voorstellen dat een sl;im kind andere kinderen vaak dom vind

ishtar
23-09-2011 om 12:55
Domme juf en domme middenmoot
ai!
Mijn idee van intelligentie is dat 'wat je er mee doet' maakt of je slim of dom bent. Dom vind ik dus: jezelf een hele piet vinden omdat je toevallig intelligent bent.
Mijn verstandelijk beperkte, maar gigantisch hard werkende zoon is wat dat betreft slimmer dan zijn hoogbegaafde broer, die niet vooruit te branden was (en eigenlijk nog steeds is).
Ik kan me dus absoluut niet voorstellen dat je het ok vind dat jouw kind andere kinderen dom vindt. En al helemaal niet dat je tips gaat geven over 'hoe om te gaan met domme juf en/of middenmoot'

krin
23-09-2011 om 13:10
Sociaal intelligent
Gewoon intelligent word je vanzelf, sociaal intelligent heeft wat meer voeten in de aarde. Wat Dirksmama zegt, komt op hetzelfde neer als de geroemde methode Miriam (Lavell): leer je kind omgaan met het verschijnsel dat je op school niet krijgt wat je wilt als je de regels van het spel niet kent. Uitleggen hoe het werkt op school, hoe een juf haar werk doet, en hoe je daarmee kunt omgaan om je schooltijd draaglijk door te komen.
Ik geef toe, het had wat tactvoller gebracht kunnen worden, maar de gedachte erachter is niet vreemd.

Guinevere
23-09-2011 om 14:21
Maat, niet moot
Dirksmama zei middelMAAT, niet middenMOOT. Een klein nuanceverschil.
Voor Zorgje: ben je al langs de intern begeleider geweest? Zo ja, wat zegt die ervan?

dirksmama
23-09-2011 om 17:18
Sorry hoor
Maar als kleuter was ik nog niet zo genuanceerd. Ik schrijf toch al dat ik dankzij de fantastische opvang die ik als kleuter kreeg het gepresteerd heb om de komende 6 jaar op de lagere school wekelijks in elkaar getrapt te worden?
Dat had dus duidelijk niet te maken met mijn fantastisch ontwikkelde empathische talent als kleuter.
Ik hoop dat Zorgjes kind dat bespaard blijft.
En ik vind dat je woorden als 'dom' best mag gebruiken in je communicatie met een vier-jarige, zeker als het gaat om bepaalde mechanismen duidelijk te maken.
Trouwens, een juf die vind dat je pas moeilijk werk mag doen als je je eerst door een rijstebrijberg van simpel werk hebt heengeploegd IS wat mij betreft gewoon dom.

ishtar
23-09-2011 om 17:29
Nu ook nog niet, dirksmama
als kleuter hoef je ook nog niet genuanceerd te zijn, maar nu zou je dat best mogen:
Dirksmama: "Je dochter is slim. Probeer haar uit te leggen dat ze haar gedrag moet aanpassen aan de domme middelmaat om te krijgen wat ze wil."
Dat Zorgjes dochter intelligenter is dan de middelmaat, wil nog niet zeggen dat de middelmaat dom is.

IngridT
23-09-2011 om 17:58
Het klinkt onaardig.....
en ik vind dom ook niet zo'n leuk woord om mensen te beschrijven, maarre taalkundig is het natuurlijk allemaal relatief. Zoals in het land der blinden 1-oog koning is, en is een gemiddelde HAVO leerling op een bijeenkomst van mini-einsteintjes een ralatieve dommerd. Net zoals een VMBO-T-er ten opzichte van een praktijkschoolleerling een bolleboos is.
Maar nogmaals c' est le ton qui fait la musique. de woorden die dirksmama gebruikt zouden in elk geval niet de mijne zijn. Er zijn een hoop minder 'oordelende' manieren om je kind (indien nodig) uit te leggen dat het zelf niet helemaal gemiddeld is in bepaalde opzichten.
Ingrid

Fiorucci
23-09-2011 om 18:09
Dirksmama
Ik heb het woord dom nooit gebruikt en mijn dochter daar zelfs als kleuter al gecorrigeerd. Andere kinderen leren anders of minder makkelijk dan jij,bijvoorbeeld.

Meika
23-09-2011 om 19:30
Nuances
Nuances zijn lastig uit te leggen op die leeftijd hoor! het is best jammer dat het woord dom een waardeoordeel bevat, want er is natuurlijk wel een tegenstelling. Dat mijn kleuter door alle kinderen in de klas klein werd genoemd, vond iedereen normaal. Terwijl ik 8 jaar later nog steeds moet praten als brugman om dat kleine trauma wat weg te poetsen. Dat mijn kleine kleuter slimmer was dan de rest, zou ik nooit zo hardop gezegd hebben. Maar het was wel zo! En er werd ook ongegeneerd uitgesproken dat hij minder goed kon sporten dan de rest. Ook dat mag blijkbaar wel. Maar intelligentie is ineens heel beladen, terwijl daar natuurlijk net zo goed verschillen in zitten als in lengte en fysieke behendigheid.
Maar goed. Dirksmama, ik vond je verhaal best aangrijpend. Mijn ouders hebben een andere aanpak gekozen en me heel duidelijk uitgelegd dat ik slimmer was dan de leerkrachten, dat sommige leerkrachten daar beter mee konden leven dan anderen en dat ik een manier moest vinden om daar mee om te gaan, en daar vooral mee moest leren leven. En dat het leven nou eenmaal niet eerlijk is, maar dat ik het beste deel had gekregen en dat ik mezelf daar maar mee moest troosten als het eens lastig was op school. En o man, wat herinner ik me nog goed die verveling. Die eindeloze saaie trage dagen. Ik heb er nooit echt problemen mee gehad, vooral omdat ik het thuis wel kwijt kon en m'n vader pogingen deed om samen met mij de Max Havelaar te lezen terwijl we op school nog Lotje in de dierentuin lazen! De eerlijkheid gebiedt me om te zeggen dat ik er geen hout van begreep. Van de Max Havelaar dan he?
ik kies bij m' n kinderen dezelfde aanpak. Jullie zijn slimmer dan de juffen, dat is niet je eigen verdienste want zo ben je gewoon geboren maar het is wel zo. Ik ga het niet ontkennen of met verhalen over EQ aankomen. Dat EQ is weer een heel ander onderwerp. En soms vind ik de juffen heel domme beslissingen nemen, en vind ik dat ze niet handig met jullie omgaan maar zo is het nu eenmaal. Ik probeer ze dus mee te geven dat ik achter ze sta op dit gebied. Het blijft lastig, maar nu de oudste eenmaal op de middelbare school zit, wordt het al wat makkelijker!

Annet
23-09-2011 om 19:41
Ik zou een juf gerust dom noemen
maar niet qua iq. Dat zou niet in mijn hoofd op komen.
Wel zou ik een kind kunnen uitleggen dat deze juf niet zo slim is in het helpen van kinderen in de klas, zoals in het geven van moeilijkere opdrachten die bij ze passen. Als kind dat dom zou noemen, zou ik dat zeker niet ontkennen.

Gerry D
23-09-2011 om 20:42
Wat wil je?
Dit klinkt als een school met een helemaal verkeerd klimaat voor je kind. Ze snappen duidelijk helemaal niets van een kind met een ontwikkelingsvoorsprong. Als ze ondanks een test er niets mee doen en het niet willen zien, zien ze ook niet dat ze nu bezig zijn je kind te beschadigen. Je kind heeft jouw nodig om straks als een evenwichtige volwassene in het leven te staan. Vraagje: denk je dat als ze zich de komende paar jaar in zo'n omgeving staande moet zien te houden, elke dag opnieuw dat voor haar ontwikkeling gezond is?
Je kunt nu natuurlijk proberen je kind zich aan te laten passen. Ik weet dat er hier mensen voorstander van zijn, maar je vraagt nogal wat van een kind. Kinderen verwachten dat leeftijdgenoten net zo zijn als zijn. En zeker voor een jong kind is het heel lastig te begrijpen dat andere kinderen zo anders zijn. Het vraagt een heel verregaande vorm van aanpassing waar je kind zelf niets voor terugkrijgt, behalve een beetje contact op een niveau dat niet voldoet aan haar behoeften.
Leren dat anderen anders zijn etc. is helemaal prima, maar dat kun je ook leren zonder dat je perse met ze mee moet gaan in een veel te langzaam tempo met stof die je ver voorbij bent. Iedereen anders met allemaal andere kwaliteiten betekent namelijk dat die kwaliteiten ook aan bod mogen komen en er mogen zijn. In feite mogen de kwaliteiten van jouw dochter er van school niet zijn. Ze moeten namelijk worden weggestopt en ze moet maar doen wat iedereen doet...
Helaas is het zo dat de meeste mensen een goede school voor heel slimme kinderen niet om de hoek hebben. Wij rijden 20 km naar school, ongeveer 30-40 minuten rijden, afhankelijk van de files en we weten precies waarom. Om een school waar jongste in groep 1 werkjes krijgt waar hij echt wat van leert. Waar hij net als groep 2 een weektaak krijgt, in zijn geval die van gemiddeld groep 2, met mogelijkheid tot moeilijker als het nodig is. Waar oudste in groep 3 mag lezen en rekenen op haar eigen niveau. En waar ze allebei niet de enigen in de klas zijn die op dat niveau zitten.
Het hb-kindforum is een goede plek om meer info te krijgen, er zitten daar mensen die heel veel kunnen vertellen over hoe je het beste met school in contact gaat.
Maar hou er rekening mee dat deze school trekken aan een dood paar kan wezen. Wil je daar de energie insteken, of wil je toch maar eens rond gaan kijken naar een betere gewone school of Leonardo. Er zijn echt gewone scholen die het vele malen beter doen met heel slimme kinderen dan de jouwe. Scholen als de jouwe leren waarschijnlijk alleen maar als ouders met de voeten duidelijk maken dat school verkeerd bezig is. Als ze het al leren.

Gerry D
23-09-2011 om 20:47
O ja
Het gedrag van je kind is absoluut niet vreemd, op het hb-kindforum zul je heel veel herkenning vinden. Kinderen die slecht in hun vel zitten uiten dat heel vaak door gedrag. Het gedrag is een signaal naar de omgeving dat het anders moet. Helaas staan er nogal wat omgevingen niet open voor de overduidelijke signalen die een kind geeft.

dirksmama
23-09-2011 om 21:51
Dom is gewoon dom, minder slim
En heeft wat mij betreft vrij weinig met IQ te maken.

dirksmama
23-09-2011 om 21:53
Maar goed
blijkbaar zijn hier mensen die het woord dom een negatieve lading vinden hebben. en nog dommer, het blijkbaar een taboewoord vinden.

Maylise
23-09-2011 om 22:59
Dom
Dom is geen leuk woord. Het is niet denigrerend en wordt zelden in een neutrale context gebruikt. Als ik tegen mijn kinderen zeg dat ze iets doms hebben gedaan dan bedoel ik dat niet positief. Dat zal voor de meeste mensen gelden.
Zeggen over de juf dat ze dom is vind ik nogal ver gaan. Waarom is de juf dom? Omdat ze minder hersens heeft dan de goden kleuter? Omdat zijn IQ hoger is? Of doet juf eens een keer iets waar je het als ouder niet mee eens is en dus is ze dom? Ken je juf dan goed genoeg om te kunnen beoordelen dat ze dom is? En zo ja moet je daar dan een kleuter ook met die mening op zadelen?
Als juf een aanpak heeft die niet werkt voor het kind dan ga ik uiteraard in overleg met juf. Daarnaast kan juf soms best domme dingen misschien doen maar om haar gelijk maar af te schilderen als dom gaat erg ver.
Net zoals mede kleuters af te schilderen als dom omdat ze nu eenmaal niet het briljante hebben van betreffend kind. Dan zijn ze dus gelijk dom? Ik vind het nogal vreemd staan en eigenlijk vooral nogal dom...
IQ testen en cijfers zeggen allemaal niet zo veel. Mijn ene zoon haalt geweldige cijfers en is zeker zeer intelligent. Maar dat maakt zijn zusje met lagere cijfers nog niet dom. Helemaal niet. Ik zou mijn nichtje met down syndroom ook niet dom noemen. Misschien is ze in de ogen van de wereld niet slim maar dat zegt mij dan weer helemaal niks. Ik vind haar intelligenter dan sommige reacties hier.
Kleuters hebben misschien nog geen nuance maar het is aan ons als ouders om ze dat aan te leren. Het woord dom zou ik niet in de mond nemen als ik praat over de juf/meester of over klasgenootjes.

Maylise
23-09-2011 om 23:07
Overigens
Een van mijn zoons heeft ook periodes gehad dat hij heel arrogant uit de hoek kon komen en zichzelf duidelijk beter vond dan bijvoorbeeld zijn jonge zusje of zelfs dan heel veel volwassenen. Dat sloeg natuurlijk nergens op. Arrogante pup. Ten eerste is hij nog maar een schooljongen en hij moet nog maar eens laten zien dat hij ook echt iets met die cijfers gaat doen. Allemaal goed en wel zo'n hoog IQ maar maak eerst in de praktijk het maar eens waar voordat je denkt het beter te weten. Met veel praten en een paar keer flink zijn neus te hebben gestoten is dat een stuk minder geworden. Er is een hele sociale jongen uit te voorschijn gekomen die zichzelf nu helemaal niet meer beter vindt. Gelukkig maar want het was echt een irritant trekje en je maakt er ook zeker geen vrienden mee.
Overigens zijn kinderen meestal best goed in staat om verschillen te ondervangen en niet een ander kind dom te vinden omdat deze iets minder goed kan (of dat nou sport, muziek of rekenen is). Ik verbaas me juist vaak over hoe makkelijk kinderen omgaan met verschillen en vaak zonder waardeoordeel.

Tirza G.
23-09-2011 om 23:28
Hoe heet dan
Het tegenovergestelde van slim? In een woord? Als een IQ van 100 gemiddeld is en je boven de 120 'slim' wordt genoemd, hoe word je dan onder de 80 genoemd?
Tirza

Weer
23-09-2011 om 23:29
Maar toch maylise
waaro mag een kind zich wel op de borst slaan omdat hij een voetbal- of judowedstrijd wint en niet omdat hij betere cijfers haalt? Ik snap je betoog wel hoor, maar er zijn kinderen die overal het onderspit delven behlave op intelllectueel niveau. En iedereen mag trots zijn op alle prestaties: sport, tekenen, weet ik veel. Maar dat ene aspect waar mijn kleine nerd goed in is, daar mag je niet over opscheppen. Maar goed zijn in alle andere dingen is toch ook maar gewoon aangeboren? Waarom mag je dan wel openlijk blij zijn als je in de voetbalselectie zit? En niet als je de hoogste citoscore haalt? ik heb zelf ook die schroom wel en schep nooit op over mijn slimmerik, maar toch wind ik me eent beetje op als ik dit alles lees. En dan vraag ik me toch af: zijn ht niet juist de mensen die zo hard roepen over EQ en IQ etc die dit hele dom-slim onderwerp beladen maken? Als je er zo moeilijk over doet, dan maak je het juist belangrijk.

Maylise
23-09-2011 om 23:58
Weer
Trots zijn op iets wat je al bent vind ik inderdaad ietwat misplaatst. Net zoals ik ook nooit zo snap als mensen trots zijn op het feit dat ze Amerikaan zijn of Nederlander. Je hebt daar tenslotte niks voor gedaan.
Trots zijn op een behaalde prestatie is wat anders. Dat kan een mooie tekening zijn of een doelpunt bij voetbal maar net zo goed een doorwrocht essay of een opgeloste wiskunde puzzel. Je mag op intellectuele prestaties best trots zijn. Dat vind ik wat anders.
Als ik een artikel heb geschreven dat gepubliceerd wordt dan ben ik daar ook trots op in zekere zin. Dat is vooral natuurlijk vanwege de erkenning die je van anderen hebt gekregen dat dit het echt waard is om te publiceren en deels is het ook omdat er met hard werken toch iets op papier is komen te staan wat ik zinnig vind.
Ik vind dat soort trots ook niet misplaatst maar trots zijn omdat je atletisch/muzikaal/intelligent bent vind wat anders. Dat heb je ook maar mee gekregen. Het gaat om wat je met die talenten doet.

Fiorucci
24-09-2011 om 11:00
Tirza
Zolas ik al schreef, ik leerde mijn kleuter dat sommige kinderen anders of minder makkelijk leren. Nuanceverschil, maar klinkt toch beter. En trouwens, een beetje slimme kleuter snapt dat best..)

Tirza G.
24-09-2011 om 11:30
Maar
Geef dan eens één woord? Wat is het tegenovergestelde van slim? Waarom zo'n hele uitleg? Omdat er geen woord voor is?
Als we het nou eens vergelijken met lenig, ook een soort aangeboren eigenschap. Stel de hele klas huppelt gezellig rond bij gym, maar er is één meisje wat echt een talentje is. Ze turnt en twirlt en acrogymt enzovoort, ze is ongelooflijk lenig. En zo is er in de klas ook een meisje wat precies het tegenovergestelde is. Een plank is nog lenig bij haar vergeleken. Hoe nóem je zo'n meisje? Stijf? Houterig? En mag dat dan wel?
In deze draad wordt fel betoogd dat mensen(kinderen) die slim *zijn* soms heel dom kunnen *doen* op andere vlakken. Ja, dat is zo. En dus? Bovenstaand lenige meisje kan misschien wel niet rekenen. Of is een vervelende troel. Maar dat maakt haar toch niet minder lenig?
Tirza

Fiorucci
24-09-2011 om 12:00
Tirza
Ik weet zo gauw geen tegenhanger. Maar omdat dom nu eenmaal een negatieve klank heeft vind ik het niet leuk om te gebruiken. Los daarvan: er is een hele wereld tussen slim en dom. Niet superslim zijn wil niet zeggen dat je dom bent.