Echtscheiding en erna Echtscheiding en erna

Echtscheiding en erna

Advies/tips voor scheiding met uitkering

Beste,
Helaas is er na 16 jaar een einde gekomen aan mijn relatie met mijn man. Een jaar geleden biechtte hij op een verhouding te hebben gehad. Daarna wilde ik er nog wel voor vechten maar uiteindelijk heeft hij geen interesse. Dus nu moeten we de scheiding in gang zetten. Maar onze situatie is alles behalve standaard. Ik ben door ziekte 100% afgekeurd en heb al 10 jaar een WIA die niet wordt omgezet in een IVA dus op papier geen ‘vast’ inkomen. Mijn man werkt voor een Zwitsers bedrijf en krijgt zijn salaris ook in Franken. Hij betaald dus ook geen belasting in NL. Wij hebben samen een koophuis met een (geschatte) van 2 ton. We hebben een explain hypotheek die inmiddels is afgeschafd. Dit was 5 jaar geleden de enigste optie voor een hypotheek voor ons. Dat proces heeft ook een jaar geduurd om een bank te vinden die dat bereidt was. Ik heb veel financiele stress over mijn toekomst. Mijn man heeft een goed inkomen maar we hebben altijd al financiële problemen gehad door oneerlijkheid. Ik weet niet wat hij precies verdiend bijvoorbeeld. En ook weet ik dat er geld is gestoken of nog steeds wordt in bitcoins. Hij wil naar een mediator maar ik betwijfel of die voldoende kennis hebben van onze niet standaard situatie. Hij wil mij uitkopen maar dat maandelijks aflossen omdat hij geen lening kan afsluiten. Ik vind dat helemaal geen goed idee financieel. Maar voor onze dochter wel fijn om 1 huis te houden. Maar ik betwijfel of er iets aan de hypotheek kan worden veranderd. Ik kan zoiezo niks meer kopen en kans op een huurwoning is zo klein. Dus redelijk dramatisch. Tips welkom

wat een verdrietige en benarde situatie Wil.
Heb je al uitgezocht waar je recht op hebt als alleenstaande? Vaak is het minder hopeloos dan je denkt.
Denk bijvoorbeeld aan toeslagen, misschien heb je recht op aanvulling op je wia uitkering, en met een laag inkomen kom je in aanmerking voor een sociale huurwoning. De wachtlijsten zijn daarvoor wel lang, al is dat per regio  en type woning wel verschillend. Hier in ons  boerendorpje heb je in ieder geval wel binnen een jaar een hatwoning of 'seniorenwoning'. Dit tussen haakjes omdat ze daar hier ook gewoon alleenstaanden,al dan niet met 1 of 2 kinderen in laten. Met huurtoeslag, zorgtoeslag, kwijtschelding gemeentelijke lasten, en eventuele aanvulling zou je het toch moeten redden. Dat idee van je man om maandelijks af te betalen lijkt me daarin juist wel slim. Dan heb je geen vermogen, en toch maandelijks meer financiële ruimte.
Misschien een idee om hulp en advies te vragen bij het wijkteam van je gemeente. Die kennen al wegen binnen leven met laag inkomen ,uitkeringen enz...
Ik zou niet op man en diens mogelijkheden gaan zitten wachten als jij toch het huis verlaat. Neem het heft in eigen hand.
Sterkte!

als jullie een koophuis hebben en een hypotheek van 2 ton, dan neem ik aan dat er bij verkoop van het huis geld overblijft. Stel dat het huis 4 ton waard is, dan houd je ieder nog een ton over. 
dat betekent dat je op dat moment dus gewoon wel wat geld hebt en jullie allebei op zoek moeten naar een ander huis, tenzij je binnenkort-ex jou uitkoopt en in het huis blijft.  Waarschijnlijk kun jij in je eentje niet kopen, dus dat wordt een huurhuis. 
Stresskipje noemt allerlei toeslagen en kwijtscheldingen, maar die heb je niet nodig als je een ton op de bank hebt staan. 
als je man je niet in één keer die ton betaalt, maar gespreid, dan blijf je afhankelijk van hem en is dat natuurlijk eigenlijk ook niet netjes, want je hebt dan een ton, maar niet in je handen, dus kun je toeslagen aanvragen waar je met je vermogen misschien geen recht op zou hebben. 
zoek financiële hulp voordat je verkeerde keuzes maakt die je in grote problemen brengen. 

Een WIA gaat na 5 jaar vanzelf over in een IVA, is er een reden dat dat bij jou niet gebeurd is?

'Hij wil naar een mediator maar ik betwijfel of die voldoende kennis hebben van onze niet standaard situatie.'Dat is een goede voorwaarde. Zoek het dan samen uit tot je een goede mediator vindt. Ook iemand die verstand heeft van vermogen in bitcoins. En van juridische zaken. 
Inschrijven bij woningbouw kan altijd, om te beginnen. 
De waarde van de woning moet worden vastgesteld oor een makelaar. 
Je moet een ouderschapsplan maken, wie zorgt hoe en wanneer voor jullie kind? Welke leeftijd heeft jullie kind? 
Verder zal er een berekening moeten komen voor alimentatie. Kinderalimentatie heeft geen invloed op je inkomen, partneralimentatie wel, alhoewel de WIA niet bepaald wordt door je inkomsten. Toeslagen wel. 
Als je man in Zwitserland werkt, wil hij dan wel in Nederland blijven wonen na de scheiding? 

Hebben jullie de hypotheek nu op jullie beider naam staan? In dat geval is het ook maar de vraag of de bank er akkoord mee gaat, bij ontslag hoofdelijke aansprakelijkheid dat hij je niet ineens uitkoopt. Overigens zijn er bij scheiding meer mogelijkheden en mag ook hier explain toegepast worden en heb je meer ruimte/mogelijkheden. Zou eerst eens met een hypotheekadviseur in gesprek gaan dan weet je wat er mogelijk is

Fer13 schreef op 22-09-2025 om 08:04:

Een WIA gaat na 5 jaar vanzelf over in een IVA, is er een reden dat dat bij jou niet gebeurd is?

Dat je WIA uitkering automatisch overgaat van 80-100% naar IVA is echt een hardnekkig misverstand!

Om van WGA 80-100% naar IVA te gaan is altijd een herbeoordeling nodig.

Het is niet zo dat je ineens een brief krijgt met de mededeling: uw uitkering wordt omgezet naar een IVA.”*


*
Bron: https://leanz.nl/automatisch-iva/ 

Kersje schreef op 22-09-2025 om 10:07:

[..]

Dat je WIA uitkering automatisch overgaat van 80-100% naar IVA is echt een hardnekkig misverstand!

Om van WGA 80-100% naar IVA te gaan is altijd een herbeoordeling nodig.

Het is niet zo dat je ineens een brief krijgt met de mededeling: uw uitkering wordt omgezet naar een IVA.”*


*
Bron: https://leanz.nl/automatisch-iva/


Klopt. Er is een herkeuring nodig en dan kan dat ook nog eens een lager afkeuringspercentage opleveren. 

Kersje schreef op 22-09-2025 om 10:07:

[..]

Dat je WIA uitkering automatisch overgaat van 80-100% naar IVA is echt een hardnekkig misverstand!

Om van WGA 80-100% naar IVA te gaan is altijd een herbeoordeling nodig.

Het is niet zo dat je ineens een brief krijgt met de mededeling: uw uitkering wordt omgezet naar een IVA.”*


*
Bron: https://leanz.nl/automatisch-iva/

Ik had dat moeten aanvullen, maar ik heb die keuring niet gehad en meer mensen niet. Ze lopen vreselijk achter.

Ik heb ze na de brief telefonisch gesproken, geen keuring niets.


Fer13 schreef op 22-09-2025 om 10:47:

[..]

Ik had dat moeten aanvullen, maar ik heb die keuring niet gehad en meer mensen niet. Ze lopen vreselijk achter.

Ik heb ze na de brief telefonisch gesproken, geen keuring niets.


Mijn vriendin werkt bij het UWV en een WGA wordt absoluut niet automatisch omgezet naar een IVA. Het klopt dat zij enorm achterlopen met herkeuringen, dus zitten velen soms heel wat jaren in een WGA. Wel kan men zelf een herkeuring aanvragen, maar inderdaad ook met het risico zoals eerder door iemand hier benoemd.

Wil2025

Wil2025

23-09-2025 om 04:53 Topicstarter

sorry ja niet duidelijk geschreven. Ons huis heeft een hypotheek van 3 ton en is 5 ton waard in de huidige markt. Maar inderdaad heb ik geen idee of hij dus een mogelijkheid heeft mij uit te kopen. Mijn WIA heb ik dus al 10 jaar en ik heb welgeteld 2 x een gesprek gehad bij het UWV in die tussentijd. Mij is inderdaad gemeld dat als ik een IVA wil dat herkeuring plaats zal vinden maar dat ik dat zelf moet aanvragen. Maar er werd inderdaad bijgezegd dat ik waarschijnlijk wel meer goedgekeurd zou worden. Toen ik afgekeurd werd had ik eierstokkanker en inmiddels heb ik weer een andere vorm. Werken en zorgen voor ons kind kan ik helaas niet combineren. Maar mij WiA is niet laag. Ik had een goede baan toen ik werd afgekeurd. Maar goed het is wel net te laag voor vrije sector huur. Ik kom alleen in aanmerking voor sociale huur. Zelfs met een ton op de bank. En dus aanhikken tegen een enorme wachtlijst. Ik heb me wel al ingeschreven ruim een jaar geleden toen de eerste barsten in ons huwelijk kwamen. Wij hebben inderdaad een hypotheek op onze beide namen maar mijn inkomend telde toen maar voor 50% mee en hij heeft inmiddels een flinke salarisverhoging gehad dus kan het financieel wel dragen. Overigens werkt hij niet in Zwitserland maar op papier wel. Maar toendertijd konden wij ook bij geen enkele hypotheekadviseur terecht omdat ze geen ervaring hadden met de combinatie buitenlands inkomen en uitkering. Vandaar mijn zorgen of de gemiddelde mediator hier wel iets mee kan. Bedankt voor alle tips in elk geval. 

Ik zou op zoek gaan naar een mediator die ook scheidingsadvocaat is. Iemand van de VFAS bijvoorbeeld. En als je er eentje vindt die zich profileert op het bijstaan van kleine ondernemers dan zou je helemaal goed moeten zitten, want de financiën van zelfstandigen zijn meestal een heel stuk lastiger dan die van werknemers/uitkeringsgerechtigden.

Overigens kan je op de site van de Raad voor Rechtsbijstand (rechtsbijstand.nl) kijken of je mogelijk in aanmerking komt voor gefinancierde rechtshulp, en zo ja, tegen welke eigen bijdrage. 

'Maar inderdaad heb ik geen idee of hij dus een mogelijkheid heeft mij uit te kopen.' Dat zal hij moeten uitzoeken bij de bank. Als dat echt niet kan moet dat duidelijk zijn. Banken zijn meestal wel soepeler als het gaat om een hypotheek op een woning waar je al in woont. De kans is dus groot dat hij wel extra kan lenen. 
Dan zal partner- en kinderalimentatie berekend moeten worden. Partneralimentatie is voor maximaal 5 jaar. 
Dan heb jij dus je (goede) wia, plus alimentatie plus een ton op de bank. Dan wordt de optie waarschijnlijk toch echt: kopen of particulier huren. Die ton op de bank kun je gebruiken voor je woonlasten, ook bij particuliere huur. Wat kopen betreft, het zal niet je ideale plekje zijn met de ideale woning, maar aangezien je één kind hebt kan het gaan om een kleine woning, die wellicht voor jou ideaal is vanwege je gezondheidsproblemen. 
Stel dat je bij een herkeuring (gedeeltelijk) goedgekeurd wordt en je kind is oud genoeg om grotendeels voor zichzelf te zorgen, dan kan het zijn dat je weer kunt gaan werken.
Er komt een ander leven aan, met nieuwe keuzes. Angstaanjagend wellicht, maar ook uitdagend. 

Ik ken een situatie waarbij sprake was van een scheiding in het buitenland. Eigenlijk is dat in de praktijk erg lastig omdat er gewoon te weinig kennis is bij Nederlandse advocaten (laat staan andere financieel dienstverleners of advocaten) over inkomen en vermogen in het buitenland. En zaken als bitcoins is nog lastiger (want moeilijk traceerbaar). Dat lukt alleen als jij heel veel geld hebt om dit precies te laten uitzoeken door een specialist. Dat kost veel tijd en enorm veel geld. Waardoor onderlinge situaties heel vaak verslechteren. Jij hebt alleen recht op een advocaat op basis van een toevoeging vanwege jouw lage inkomen. Dat zijn geen specialisten en die doen niet dir soort ingewikkelde zaken. 

Ik zou zo'n jarenlang traject niet aanraden. De situatie tussen jullie lijkt nu nog redelijk goed. Kijk of hij jou kan uitkopen. Dat kan met een taxatie voor de waarde. En vraag jullie eigen financieel adviseur om advies. Die heeft destijds ook de hypotheek geregeld. Afkoop in een keer zou ik absoluut aanraden! Jij wilt geen afhankelijkheid van een ex. Het geeft in de praktijk heel vaak problemen. Heb je het geld in een keer dan is het van jou en is dat stuk klaar tussen jullie. Vermogen kan invloed hebben op toeslagen dus kijk daar goed naar. Verder heb jij je eigen inkomen uit de uitkering. En kan je gaan rondkijken voor een huurwoning of tijdelijke overbrugging. 

Ga je niet teveel meer richten op je ex man. Maar kijk hoe je je eigen leven kunt vormgeven. De kans bestaat dat hij vertrekt naar Zwitserland natuurlijk. En dat jij grotendeels de opvoeding moet gaan doen. Geen idee of je recht hebt op alimentatie maar ik zou alles proberen af te kopen (dat kan ook met alimentatie). Het innen van internationale alimentatie is vaak ingewikkeld, zeer kostbaar en zelfs het lbio kan je niet altijd helpen. Omdat Nederlandse uitspraken niet overal erkend worden en jij dan buitenlandse procedures mag betalen (dat doet het lbio bijvoorbeeld niet). 

Als de kinderen bij jou wonen en staan ingeschreven heb je recht op kinderbijslag en behoorlijk kind gebonden budget. 

Nog een tip: lees jezelf goed in, ook over bitcoins en scheidingen. Als je jezelf positioneert als iemand die het allemaal moeilijk vindt, slechte gezondheid, stress etc., dan sta je zwak. Als je kennis verzamelt en gericht mee kunt praten sta je sterker. 

" Jij hebt alleen recht op een advocaat op basis van een toevoeging vanwege jouw lage inkomen. Dat zijn geen specialisten en die doen niet dir soort ingewikkelde zaken."

Of TO recht heeft op gefinancierde rechtshulp weten we niet (we weten niet hoe hoog haar inkomen is), maar los daarvan: het is niet waar dat advocaten die toevoegingszaken doen per definitie geen specialisten zijn. Juist als het gaat om scheidingszaken zijn er best veel advocaten die een deel van de zaken op basis van uurbetaling doen en een deel van de zaken op toevoegbasis. 

Wat wel een probleem is trouwens, is dat je bij een echtscheiding waarin wat te verdelen valt, vaak maar een voorwaardelijke toevoeging krijgt. Ik weet daar het fijne niet van, maar het komt erop neer dat als je aan het eind van de rit een flink bedrag krijgt, je mogelijk alsnog de advocaat op uurbasis moet betalen. Want dan had je achteraf gezien geen recht op die toevoeging. Een advocaat die dit soort zaken doet, kan je precies vertellen hoe dit werkt.

Reageer op dit bericht

Op dit topic is al langer dan 4 weken niet gereageerd, daarom is het reageerveld verborgen. Je kan ook een nieuw topic starten.