
Nick90
11-10-2025 om 19:46
Wanneer stop je met een speentje?
Een korte vraag? Wanneer zijn jullie gestopt met de speen?
Dochter is nu bijna 27 maanden, maar ze wil nog vaak haar speentje, ook gewoon overdag dus.
Nu hamert het consultatiebureau erop dat die speen weg moet en eigenlijk al een jaar geleden. Maar als we hem niet geven gaat ze langdurig hard huilen, of ze word boos en dan gaat ze met dingen gooien.
Hoe deden jullie dat? Zoon verkoos trouwens z'n duim boven een tut en is daar vanzelf mee gestopt nadat vrouw een of ander goedje op zn duimnagel smeerde als hij sliep.

Temet
11-10-2025 om 19:57
Volgens mij hebben wij afgebouwd, het speentje mocht eerst altijd, maar op een gegeven moment mocht het alleen nog maar als ze in bed lagen. Of bij hoge uitzondering als ze ziekig waren. Dus als kind uit bed werd gehaald moest het speentje in bed achterblijven.
Ik weet dat bij dochter het speentje pas echt helemaal werd afgedankt nadat mijn partner dochter omkocht, met echt geld, dus ik vermoed dat ze toen minstens 3 was.
Meegeven met Sinterklaas/Piet voor kleine kindjes is een bekende truc. Dus als dochter straks de schoen zet, die speen erin en dan omwisselen voor een cadeautje. Maar dat is dan wel cold turkey afkicken in plaats van afbouwen.

Peaches
11-10-2025 om 19:58
Met een jaar of 2 zeker wel. Ze kregen hem sowieso alleen in bed.
Het kan wel even een strijd zijn ja. Belangrijk om vastberaden te zijn en niet toe te geven. Anders wordt het een wekenlang drama.

MMcGonagall
11-10-2025 om 20:09
Mijn oudste heeft hem tot 2,5 jaar gehad. Toen groeide haar boventanden in een ‘boogje’ en moest het van de tandarts. Bij jongste heb ik het niet zo ver laten komen en met pakweg 1,5 zijn we ermee gestopt. Beide keren cold turkey. Het was even lastig, maar na een dag of drie vroegen ze er niet meer om.
Overigens kregen ze hem al sinds een jaar of 1 alleen maar in bed. Ik wilde niet een kind dat overdag afhankelijk was van de speen en het zit de taalontwikkeling in de weg (meestal, en nee niet bij iedereen, voor het geval de voorbeelden komen).

Nick90
11-10-2025 om 20:17
Ze vraagt m dus ook nog vaak overdag of onderweg. Op het kdv krijgt ze m alleen als ze wil slapen. Cold turkey hebben we geprobeerd maar dat resulteert in een boze peuter, en vooral de hond is dan vaak het slachtoffer helaas. Waarschijnlijk omdat ze weet dat een onmiddellijke reactie oplevert.

Bakblik
11-10-2025 om 20:19
Je hebt er nu niets meer aan maar een kind heeft alleen als hele kleine baby zuigbehoefte. Ik geloof dat je na een maand of 5 zelf de zuigbehoefte gaat omvormen naar zuiggewoonte.
Bij mij hebben ze het speentje alleen in bed gehad. Rond die 5 maanden trok ik die speen uit hun mond als ze sliepen. De een had met 6 maanden geen speen meer en de ander met 7 maanden.

Peaches
11-10-2025 om 20:19
Nick90 schreef op 11-10-2025 om 20:17:
Ze vraagt m dus ook nog vaak overdag of onderweg. Op het kdv krijgt ze m alleen als ze wil slapen. Cold turkey hebben we geprobeerd maar dat resulteert in een boze peuter, en vooral de hond is dan vaak het slachtoffer helaas. Waarschijnlijk omdat ze weet dat een onmiddellijke reactie oplevert.
Tja, wie is hier nu de ouder? Het kan toch niet zo zijn dat een peuter bepaalt wat er gebeurt, door stennis te trappen? Ik zou zeggen, bescherm de hond, zorg dat de peuter ook veilig is en laat haar maar boos zijn.

Nick90
11-10-2025 om 20:28
Bakblik schreef op 11-10-2025 om 20:19:
Je hebt er nu niets meer aan maar een kind heeft alleen als hele kleine baby zuigbehoefte. Ik geloof dat je na een maand of 5 zelf de zuigbehoefte gaat omvormen naar zuiggewoonte.
Bij mij hebben ze het speentje alleen in bed gehad. Rond die 5 maanden trok ik die speen uit hun mond als ze sliepen. De een had met 6 maanden geen speen meer en de ander met 7 maanden.
Ja ze krijgt ook nog 2 flesjes per dag, één als ontbijt en één voor ze gaat slapen dus kan zijn dat die zuigbehoefte er nog wel is.

Storybrooke
11-10-2025 om 20:38
mijn dochter wordt in januari 3, die is/was ook echt verslaafd aan der speen, eigenlijk mocht ze hem hier eerst alleen in bed, bij ziekte of als ze iets spannend vond. Maar door de komst van haar broertje afgelopen december is het er allemaal een beetje ingeslopen dat ze hem overdag ook weer veel in had, ja echt laks vanuit ons ook. Maar ze kan goed zonder, want bij oma en 2 dagen opvang heeft ze hem ook alleen tijdens slapen. Maar nu sinds een week laat ze hem uit zichzelf opeens liggen overdag!

Meesje
11-10-2025 om 20:43
Bakblik schreef op 11-10-2025 om 20:19:
Je hebt er nu niets meer aan maar een kind heeft alleen als hele kleine baby zuigbehoefte. Ik geloof dat je na een maand of 5 zelf de zuigbehoefte gaat omvormen naar zuiggewoonte.
Bij mij hebben ze het speentje alleen in bed gehad. Rond die 5 maanden trok ik die speen uit hun mond als ze sliepen. De een had met 6 maanden geen speen meer en de ander met 7 maanden.
Dit idd. Mijn jongste is nu 9 maanden en die heb ik met 4 maanden thuis geen speen meer gegeven. Op de opvang kreeg ze hem nog wel in bed. Na een maand ofzo heb ik hem niet meer in de tas van de opvang gestopt. Ging zonder moeite.
Heb jij niks meer aan, maar mss wel meelezers.

AnnaPollewop
11-10-2025 om 21:31
Wij hebben nooit afgebouwd, dat stopte eigenlijk vanzelf. Ik geloofde het verder wel, dochter duimde en dat was niet af te pakken, en van de rest weet ik niet meer eerlijk gezegd hoe dat ging. Er heeft er maar een een beugel gedragen en die had een niet goed aangelegd gebit dus die loopt nu met implantaten, daar hadden speen of duim niks mee te maken. Je krijgt altijd te horen dat duimen de stand van de tanden aantast maar dat is dan of naar voren of naar achteren en dat leek me vreemd dat duimen tegelijk twee verschillende effecten kan hebben.
Ik ben natuurlijk geen specialist maar wij deden er dus niks aan en dat ging ook gewoon goed.
Lijkt mij dat je zelf het beste in kan schatten hoeveel energie je er in wil steken. Wij hadden al genoeg trammelant snachts met de kinderen, gedoe rond spenen hebben we eigenlijk niets aan gedaan.
Ze waren ook geen van allen snel droog snachts, behalve de jongste die we toch gewoon op dezelfde manier hebben opgevoed als de rest. Het liet mij achter met de gedachte dat je als ouders lang niet zoveel invloed hebt als je denkt, je doet bij elk hetzelfde en ze ontwikkelen zich allemaal anders. En uiteindelijk komt het allemaal goed. Voor een bepaalde mate van goed dan, maar zo is het leven.
Misschien houden wij gewoon niet zo van al die voorgeschreven regels.
(CB bij eerste kind: geef volle yoghurt! tweede kind: nee nee, geef halfvolle yoghurt! derde kind: nee nee, volle yoghurt, echt hoor! Bij de vierde hebben we helemaal niet meer geluisterd).

Rozi
11-10-2025 om 22:30
Na een maand of 3. Gewoon gestopt met geven, niet echt gedoe mee gehad. Wilde geen gedoe met tanden enz, heb in omgeving wel paar voorbeelden gezien van die kindergebitjes. Vind het er ook een beetje seniel uitzien ofzo, een kind van een jaar of 2 nog met zo’n ding in.

Lisabette
11-10-2025 om 23:00
Heb je al geprobeerd samen met haar afscheid te nemen van de speen? Dus samen zeggen dat ze nu een groot meisje is. Dat jullie de speen aan de speenfee gaan geven zodat een baby hem kan gebruiken. En dan krijgt ze de volgende dag een cadeautje terug van de fee. En dan is de speen ook gewoon echt weg.

Izza
11-10-2025 om 23:16
Ik zie vaak nog oudere kinderen met zo'n speen in. Het is echt funest voor het gebit en ook niet hygiënisch. Die dingen belanden overal en zo'n kindje begint ook te ruiken. Niet heel fris dus. Uiteindelijk is het een kwestie van doorzettingsvermogen van ouders. Alleen nog in bed bijvoorbeeld. En uiteindelijk ermee stoppen. Soms werkt een stukje eraf knippen ook. Dan zuigt het minder goed.

Marit!
11-10-2025 om 23:24
Onze kinderen hadden de speen alleen bij het naar bed gaan en incidenteel in de auto (lange rit).. oudste moest van de tandarts stoppen met 2.5...dat was tegelijk met dr grote bed, omdat broertje op komst was. speen in de vensterbank en zij wees ernaar: mag niet tandarts he. Die hadden we mooi de schuld gegeven. Na een kleine week jengelen en moeilijk in slaap komen was t over.
Bij jongste waren we de speen een keer vergeten met 18 mnd toen hij smiddags nog sliep. Met een beetje sputteren viel hij toch in slaap en toen zijn we er maar helemaal mee gestopt.
In jouw geval met overdag is het wel anders, lastiger, maar zeker ook nodig omdat het zo slecht is voor het gebit. Misschien ritueel afscheid nemen (speen afknippen of begraven met volgende dag cadeautje voor grote meisjes of zo, zelf niet gedaan, maar wel eens gelezen). En dan cold turkey stoppen.
Succes!

Max88
12-10-2025 om 00:47
Dan smeert je vrouw het spul op de speen?
Als ze later moet beugelen, is dat zieliger en is pijnlijker dan een speen afwennen.
Je zult toch die kleine een beetje moeten gaan opvoeden. Worden jullie nerveus als ze tegen jullie grenzen aanloopt?