Ouders en School Ouders en School

Ouders en School

Lees ook op
Evanlyn

Evanlyn

10-01-2012 om 10:24

Kan je in beroep gaan tegen een schooladvies?

Wij hebben aldoor duidelijk gemaakt dat wij een HAVO/VWO of VWO advies verwachtten. De school heeft steeds de kaken stijf op elkaar gehouden en geen ja en geen nee willen zeggen. Die A'tjes en B'tjes van de CITO's zeiden ons niets en die sterretjes van de entyreetoets al helemaal niet. Nu komt er opeens een HAVO advies uit rollen. ALles staat op z'n kop, kind dat dokter wilde worden is een hoopje ellende, wij moeten al ons huiswerk overdoen voor de schoolkeuze. En nu komt er een lamlendig "ze gaat een hele goeie HAVO leerling worden." Maar dat is niet wat ze wil! Is hier iets aan te doen?


Naar laatste reactie
Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.
Evanlyn

Evanlyn

10-01-2012 om 10:38

Sterretjes

Die kon je op twee manieren interpreteren: een VWO leerling met een rekenprobleem, of een HAVO leerling als je alle scores bij elkaar nam. En de school gaf dat blaadje gewoon mee, geen uitleg, geen interpretatie, niets; ik heb op OO moeten kijken voor ik er iets van snapte.

Hier stellen ze niets bij aan de hand van CITO scores. Dus niet naar boven en ook niet naar beneden.

Fiorucci

Fiorucci

10-01-2012 om 11:35

Ik snap dat je baalt,maar...ot

Ik snap dat je baalt, maar dokter worden is natuurlijk helemaal niet onmogelijk. Mijn buurjongen heeft eerst havo gedaan, doet nu vwo en wil chirurg worden. Zo kom je er ook!

Hier

Hier kreeg dochter VMBO-b advies. We konden hoog en laag springen maar ze ging gewoon naar basis. in de tweede naar kader derde theoretisch en in de 4e geslaagd met 8en en 9ens. Nu HAVO en laagste cijfer is een 71/2 voor wiskunde B
Deze HAVO gaat er nu al vanuit dat dochter ook nog het VWO gaat doen. Paniek om niets dus!

Maar dat bs zich zo kan vergissen is gewoon triest!

Evanlyn

Evanlyn

10-01-2012 om 12:01

Dokter worden

Dank je Fiorucci, maar werd die route niet steeds moeilijker gemaakt? Vandaar dat ik haar liever meteen in een kansklas heb. Dan kan ze altijd nog HAVO doen als ze daar toch meer thuishoort. Zelf had ik ook moeite met de lagere school, maar niet met het gymnasium. Overigens kreeg ik eerst een MAVO advies. Mijn moeder nam mij toen om een andere reden van school en op de volgende shcool kreeg ik gymnasium advies. Dus ik heb niet zo'n hoge pet op van schooladviezen, maar je zit er wel aan vast.

Haar scores zijn A's, een enkele B en steevast C voor rekenen. Maar je kan lagere school-scores toch niet één op één toepassen op de middelbare school? En als ik kijk naar de boeken die ze leest, zie ik haar gewoon niet op de HAVO. Ik ben ook bang dat ze dan voor nerd wordt uitgescholden, zoals de dochter van een vriendin nu gebeurt. En die raakt daar gedemotiveerd van.

een chirurg

een chirurg

10-01-2012 om 12:05

Hier ook

ik heb zelfs eerst Mavo gedaan, toen Havo, daarna VWO en ben toen medicijnen gaan studeren. Ik ben nu chirurg.

Vorig jaar ook gehad

Hoi,

vorig jaar hebben wij dat ook gehad. Zoon liep altijd een jaar voor met rekenen, scoorde alleen B voor taal met een enkele A en C, voor rekenen alleen maar A's. mbt DLE was hij begin groep 7(rek) en begin groep 8 (taal)al klaar met de basisschool. Kreeg met de kerst een Mavo advies, we vielen bijna van onze stoelen, incl zoon. Naar ons idee zou hij een ruime Havo leerling zijn, met misschien VWO. Juf ging ook met Kerst van school en school wou het advies niet aanpassen. Gelukkig heeft hij het op de Cito laten zien met een score van 543 die wij zelf ook verwachtten. Meteen een mail gestuurd voor een gesprek bij de school van zijn keuze. Die gaf aan dat hij op de ondergrens van het VWO zat en omdat de school een Mavo advies gaf ze hem niet direct in de VWO brugklas zou plaatsen, maar in de Havo/Vwo klas. Daar zit hij nu met 5 ruime zevens (allen 7,3) en 2 zessen voor de leervakken, voor de andere(fun) vakken 8 en 9. Hier is hij dus zeker op zijn plek, we wachten dus het tweede brugjaar af.

Nee

Een schooladvies is geen besluit waartegen bezwaar en beroep (procedure) gevoerd kan worden.
Het is een 'deskundig oordeel'.
Inderdaad: rekenen oefenen en hopen op een hoge Cito-score.
Overigens is het rekenniveau eind basisschool over het algemeen wel een voorspeller voor het vo. Dit tenzij er sprake is geweest van slecht reken onderwijs. En als dat zo is, dan maakt twee weken oefenen al een mega verschil (het gaat dan niet om niet kunnen, maar om niet geleerd hebben).
Wel flauw dat die school niet eerder iets heeft gezegd over het niveau. Dat is best te voorspellen in groep 7. Het is bovendien ook de bedoeling dat leerlingen nav de entreetoets worden bijgespijkerd in groep 8.
Voor de toekomst (dokter worden), zou ik me nog helemaal geen zorgen maken. Dat is een lange weg. Een weg die wel degelijk ook op het havo kan beginnen.
Opstromen is inderdaad lastig, maar als je kind in de brugklas gemiddeld een 8 staat, dan lukt dat wel. Kijk in de schoolgids van het vo voor de voorwaarden voor opstromen.
Groet,
Miriam Lavell

Fiorucci

Fiorucci

10-01-2012 om 12:26

Evanlyn

Nee, dat is alhier gelukkig nog geen probleem. Dat opstromen gebeurt overigens soms ook al voordat de havo afgerond is, na de eerste of tweede klas havo. Ik zou persoonlijk in jullie geval kiezen voor een scholengemeenschap, waardoor na de havo vwo doen, of eerder overstappen vaker gebruikelijk is, en geen probleem is.

Fiorucci

Fiorucci

10-01-2012 om 12:28

Uiteraard is de vraag hoe de school denkt over opstromen ook een goede vraag als je gaat kijken op scholen! Ik zou deze vraag zeker stellen op elke school waar je gaat kijken.

Kobalt

Kobalt

10-01-2012 om 12:41

Opstromen

Bij mijn dochter in VWO4 zitten drie kinderen in de klas, die op HAVO zijn begonnen en van HAVO 1, naar HAVO/VWO 2, naar VWO 3 zijn gegaan. Ik zou de school zeker vragen naar mogelijkheden.
Onze zoon kreeg overigens ook een HAVO advies, maar omdat hij een IQ-test had staan met een TIQ van 128, en zijn resultaten erg gedrukt werden door zijn spelling (E en D's), kreeg hij na een gesprek met de leerkracht toch een kansklas advies.
Zijn eindcito was passend bij zijn IQ 547. Hij zit nu in de kansklas (er wordt op VWO niveau les gegeven) en het gaat tot nu toe erg goed. Hij staat op VWO gemiddeld een 7.5.

mamc

mamc

10-01-2012 om 13:19

Dochter

Hier een dochter met een vmbo-t advies. Dit was gebaseerd op zeer slecht gemaakte entreetoets. Wij vonden haar wel een havo-kind. Cito eindtoets een score van 540 gehaald (havo dus). Op de middelbare school kwam ze in een vmbo-t/havo brugklas, maar met kerst was al duidelijk dat ze meer aan kon. Nu zit ze in 2 vwo. Alles is dus mogelijk!! Probeer haar in een havo/vwo brugklas te krijgen als die er zijn, dan kan ze zichzelf bewijzen.

Evanlyn

Evanlyn

10-01-2012 om 13:34

Wat ik wil? dat ze gewoon alpha doet net als ik, zo raar is dat toch niet? Ja hehe, natuurlijk heb ik flink aan dat rekenen getrokken, dat was een paar jaar geleden D. Ze is nu veel beter dan ik ooit geweest ben (of zal worden) maar heeft nog wel last van faalangst. Niet zo snel oordelen!

Overigens, hoe weet jij dat C beneden gemiddeld is? dat is niet wat ons verteld is. En dat bedoel ik dus: je krijgt geen informatie en moet zelf maar wat gokken. Totdat het te laat is.

Evanlyn

Evanlyn

10-01-2012 om 13:37

Mamc

Ja, die havo/vwo brugklas is precies wat ik wilde, maar dat mag dus alleen met een havo/vwo advies hier in de buurt. Zelfs een goede CITO schijnt niet te helpen.

Wel fijn om alle verhalen te horen van mensen die toch doorstroomden! Ik hoop dat dat nu ook nog kan.

Hanne.

Hanne.

10-01-2012 om 14:07

Cito scores

Uitleg van de cito scores staat in onderstaande folder

http://www.cito.nl/~/media/cito_nl/Files/Primair%20en%20speciaal%20onderwijs/cito_uw_kind_duidelijk_in_beeld.ashx

Als school iets anders heeft verteld zitten ze er dus flink naast!

Maar...een kind dat van een D naar een C is gekomen zou ik toch wel twijfelen over een VWO advies. Op één van de onderdelen lijkt er toch wel duidelijk achterstand. Wat is er in het velden gedaan om de rekenvaardigheid op niveau te krijgen.

maaike

maaike

10-01-2012 om 14:15

Cito

citoscore inderdaad afwachten, oefenen met rekenen en bij middelbare scholen vragen naar opstroommogelijkheden.
Wat betreft A, B en C scores: het zijn normscores waarbij een A betekent dat het kind bij de beste 25% hoort, B de daaropvolgende 25%, de volgende 25% C. Een C is dus inderdaad onder het gemiddelde, want 50% heeft een A of een B. Daarna volgt nog D (15% daarna) en de E is de laagste 10%.

Alpha?

Evalyn:"Wat ik wil? dat ze gewoon alpha doet net als ik"
Nou, dat bestaat in die vorm niet meer echt. Bovendien, als het van geneeskunde moet komen dan zal dat toch het profiel natuur en gezondheid moeten zijn. Dat is bepaald geen alpha profiel.
Evalyn:"En dat bedoel ik dus: je krijgt geen informatie en moet zelf maar wat gokken. Totdat het te laat is."
Het is nog lang niet te laat. Het duurt nog jaren voordat kind uberhaupt maar voor loting in aanmerking komt. Maar je goed informeren moet je inderdaad vooral zelf doen. Juffen weten ook niet alles (eigenlijk vaak bedroevend weinig).
Maakt niet uit, je hebt nu je vraag gesteld en kunt gestaag verder met je (en je dochter) informeren over het hoe en wat.
Ja, thuis oefenen met rekenen. Als oefenen niet helpt, dan zit er mogelijk niet meer in. En als er niet meer in zit, dan is dokter worden misschien toch te hoog gegrepen, hoewel er altijd de kans is dat het onderwijs weer veranderd, waardoor je toch nog via een omweg aan de bul kunt komen.
Groet,
Miriam Lavell

Chippie

Chippie

10-01-2012 om 14:30

Naief

Sorry, ik vind je vreselijk naief.

'Alles staat op z'n kop, kind dat dokter wilde worden is een hoopje ellende, wij moeten al ons huiswerk overdoen voor de schoolkeuze.'

Mijn zoon wil astronaut worden, ik heb het gevoel dat hij dat niet helemaal gaat redden. Maar ik ga er vanuit dat hij dat hij sterk genoeg in zijn schoenen staat om daarmee om te gaan.

En dat huiswerk wat je overnieuw moet doen, sorry maar je moet het niet overnieuw doen, je moet bij het begin beginnen: de capaciteiten van je kind.

guera

guera

10-01-2012 om 14:57

Tja dokter worden

Ikwilde ookmijn hele leven dokter worden. En toen kwam ik in VWO 4 en al die jaren lukte natuur, schei en wiskunde me niet goed. Het advies in VWO 4: laten vallen die vakken als je ooit nog met een diploma hier van school wil komen.
Daar ging mijn droom.....
Ik ben iets anders gaan doen en ben heel gelukkig

Meike

Meike

10-01-2012 om 16:15

En hier ook soms een c

Hier kwam af en toe ook een C langs hoor. En toen 549 bij de Cito. Dat was dus beter dan verwacht. Hij zit nu in een VWO brugklas en staat ruim een 8. Ik moet er wel bij zeggen dat die C's nooit voor rekenen waren, dat was altijd een A. Ik denk om eerlijk te zijn dat het met een niet-incidentele C voor rekenen best lastig wordt op het VWO. Maar ik zou zeker oefenen.

Vic

Vic

10-01-2012 om 17:25

Eigenlijk altijd een b

Mijn dochter heeft haar hele schoolcarriere een B gehad voor de rekencito's. De uitslag van de eindcito was daar ook naar (72 percentiel, dus eigenlijk havo). Nu is dochter ook een echte alfa dus haar totaalscore was 549 (97 percentiel). Met C's voor rekenen had ik haar niet naar het vwo willen hebben, ze kan nu leuk meedoen maar het gaat haar niet heel makkelijk af.

Dokter worden

Ik weet niet zeker of het echt zo is, maar op een ouderavond van onze VO heb ik horen noemen dat je om medicijnen te studeren een gemiddelde 8 op al je examenvakken moet staan. Maar ik heb niet echt heel goed opgelet, ik haakte al af bij de nieuwe exameneisen, en hoop dat zoon überhaupt zijn VWO kan afmaken.

Foo

Foo

10-01-2012 om 19:37

Profielkeuze

Voor de bovenbouw VO volg je een profiel. Voor een opleiding in de gezondheid is het profiel natuur en gezondheid het meest gebruikelijk.
Ik heb even voor je geknipt en geplakt:

"Natuur en Gezondheid
Dit profieldeel omvat in het vwo de onderstaande vakken en deelvakken:
wiskunde A of B
scheikunde
biologie
1 vak kiezen uit aardrijkskunde, natuurkunde of NLT (natuur, leven en technologie)
Vrije deel
Officieel moet je in het vrije deel minstens één vak kiezen.
Informeer op jouw school of er aanvullende verplichtingen zijn. Op veel scholen kiezen de leerlingen twee vakken in het vrije deel. Ook zijn soms vakken of activiteiten verplicht, zoals godsdienst, loopbaan-oriëntatie en het (profiel)werkstuk.

Welke beroepen en opleidingen passen het beste bij het profiel Natuur en Gezondheid VWO

Dit profiel doe je als je belangstelling hebt voor mensen, dieren en planten. Bij 'belangstelling voor mensen' moetje dan in de eerste plaats denken aan de zorg voor de gezondheid. Met dit profiel kun je universitaire opleidingen gaan doen zoals geneeskunde, tandheelkunde en farmacie en hbo-opleidingen als fysiotherapie en logopedie. Overigens speelt bij de meeste van deze beroepen het omgaan met mensen ook een belangrijke rol. Ook voor de opleidingen die met dieren en planten te maken hebben, zit je goed met N&G. Denk aan de wo-opleidingen diergeneeskunde en biologie en aan de landbouwkundige en andere opleidingen in Wageningen. En denk op hbo-niveau aan agrarische richtingen als bos- en natuurbeheer, veehouderij, enz. Verder is N&G een goed profiel voor milieuopleidingen. Voor de meer technische zoals milieutechnologie is wb2 vereist. Dat zou je dan in je vrije deel kunnen doen. Ook de studie scheikunde aan de universiteit kun je met dit profiel doen. Je bent dan nog beter voorbereid. Verder horen de opleidingen op het gebied van voeding in dit rijtje thuis. Denk aan voeding en gezondheid in Wageningen en de hbo-opleiding diëtetiek. Veel mogelijkheden dus, maar pas op: je moet wel met de exacte vakken uit de voeten kunnen, anders krijg je problemen.

Sectoren die goed bij Natuur en Gezondheid passen:
Gezondheidszorg Medische opleidingen
Onderzoek, productie en techniek Wiskunde en natuurwetenschappen
Agrarische sector Landbouwwetenschappen
Leefbaarheid en milieu

Voorbeelden van beroepen die bij N&G passen:
huisarts, specialist, tandarts, apotheker, landbouwkundig ingenieur, landschapsarchitect, laboratorium-medewerker, bacterioloog, milieudeskundige, fysiotherapeut, diëtist."

Wiskunde is sowieso voor welk profiel dan ook verplicht. C is de gemakkelijkste, die is alleen via cultuur en maatschappij te volgen. Daarna kpmt A, dan B en D is de lastigste. Althans, zo is mij net uitgelgd op een voorlichtingsavond over profielkeuze in de 3e klassen.

tonny

tonny

10-01-2012 om 19:39

Met gemiddeld een 8

word je direct geplaatst. Bij een lagere uitslag moet je loten of via een andere selectieprocedure tot een plaatsing komen.

Zoals anderen al zeiden, geneeskunde is nou niet bepaald een alphastudie, om die wat gedateerde benaming te hanteren. Je dochter heeft nog heel wat exacte vakken voor de boeg als ze echt die kant op wil. Inderdaad stevig oefenen en zorgen dat ze in een havo-vwo brugklas wordt geplaatst, en dan ontdekken jullie vanzelf wat ze al dan niet kan.

tonny

Puck

Puck

10-01-2012 om 20:23

Evanlyn

En om jouw denkwereld door te gaan: als ze een alpha wordt kan ze die geneeskunde denk ik helemaal op haar buik schrijven. Voor medicijnen moet je echt de exacte kant op en daarbij is wiskunde een essentieel vak. Als ze steevast C's (zoals P al zegt, onder het gemiddelde) scoort gaat ze het daarmee op het VWO heel erg moeilijk krijgen en kan ze beter eerst HAVO gaan doen en daarna verder met VWO, dan heeft ze een veel stabielere basis dan dat ze nu op haar tenen moet lopen op het VWO. En als ze echt wil: dan lukt haar dat.

bibi63

bibi63

10-01-2012 om 22:08

Ik snap het niet evanlyn

De niveaus vwb CITO scores:
A= VWO
B= HAVO
C= MAVO
D= onvoldoende

Dus een C voor rekenen kan nooit een VWO advies worden (wat niet wegneemt dat ze uiteindelijk natuurlijk wel via opstromen haar VWO diploma kan halen). Als ze dan ook nog eerst D-niveau had voor rekenen, is dat duidelijk niet haar ding. Mijn dochter is juist een beta, maar ze zal toch niet zomaar VWO kunnen doen met C scores op taalniveau. Zo werkt dat natuurlijk niet. En ja, wat al eerder gezegd is: voor dokter moet je toch eigenlijk wel een beetje beta zijn....

Bibi

Raar

Ik geef nou zo'n 5 jaar geen les meer in Nederland, maar ik kan me toch heel goed herinneren dat de meneer van het CITO die bij ons destijds op school een workshop gaf zei dat een C gemiddeld was. Niet onder gemiddeld.
Maar goed, de MAVO (laten ze die belachelijke naam VMBO alsjeblieft heel snel afschaffen) was ook altijd al gemiddeld.

lennest

lennest

10-01-2012 om 22:26

Aanvulling op stapelen

Stapelen kan altijd, lees ik zo tussen een aantal regels door, maar dat is niet zo! Stel, je kind zit op het vmbo-t en heeft geen Engels in het eindexamenpakket, vergeet dan de havo maar, daar komt hij/zij niet op. Zit je kind op havo en wil naar het vwo? Ook even goed opletten of hij/zij de juiste vakken heeft; de profielen van het vwo zijn soms wat strenger, lees: extra vak, een vak wat jouw kind op de havo niet voor z'n eindexamen heeft gehad. En: stel dat dit allemaal wel lukt, je kind gaat van vmbo, naar havo en dan naar hbo en wil daarna nog de master doen en je bent afhankelijk van de studiefinanciering, nou, na stuffi hbo, is er geen stuffi universiteit! Zit je kind op de havo, en twijfelt tussen hbo en dan universiteit of vwo en daarna universiteit: ga voor vwo. Mocht dan de unversiteit toch een brug te ver zijn, kun je altijd terug naar hbo, omgekeerd gaat je gewoon geld kosten, of in een aantal gevallen onmogelijk (je kunt het domweg niet betalen!). En als de plannen voor het afschaffen van de basisbeurs ook doorgaan, ik houd m'n hart vast voor alle jongeren van ouders die het niet breed hebben. Misschien allemaal een brug te ver als je kind in groep 7/8 zit, maar toch. Mijn gevoel: begin zo hoog mogelijk, terug kan altijd, opstromen is soms lastig zo niet onmogelijk.

dc

dc

10-01-2012 om 22:39

Een chirurg

Wauw, petje af hoor!

Maylise

Maylise

10-01-2012 om 23:35

Medicijnen

Mijn dochter studeert medicijnen. Je hoeft geen 8 gemiddeld te halen maar als je minder dan een 8 haalt moet je loten dus dan wordt het spannend. Elk jaar helaas veel uitvallers. Mijn dochter had een exact pakket en dat is nodig voor toelating. Daarna overigens minder. Mijn dochter zegt dat het enige exacte vak waar ze wat aan gehad heeft voor de studie scheikunde is. Verder is het volgen haar een studie die iedereen die een beetje mee kan komen wel te doen. Maar goed of zij nu wel of geen gelijk heeft doet er eigenlijk niet want je hebt dat exacte pakket dus wel nodig om binnen te komen.

Ik snap overigens wel je zorgen. Ik was er ook niet blij mee toen onze zoon een lager advies geven dan hij volgens onze bescheiden mening aankon. Gelukkig hadden wij een uitwijk mogelijkheid in de vorm van een scholengemeenschap met gezamenlijke brugklassen.

Wat je concreet zou kunnen doen is je kind helpen de cito toets zo goed mogelijk te maken. Eventueel een aanvullend onderzoek aan vragen in de vorm van bijvoorbeeld een WISC test. Dat zal je dan wel zelf moeten betalen. Blijkt hieruit dat je kind wel het VWO niveau heeft en hij heeft een zeer goede cito score heb je kans dat hij alsnog kan worden aangenomen op het VWO. Ik heb hier zelf geen ervaring mee maar ik ken wel verscheidene kinderen die een hogere score op de CITO hadden dan het advies van de basisschool zou doen vermoeden en die op deze manier alsnog op het VWO terecht zijn gekomen.

Evanlyn

Evanlyn

11-01-2012 om 00:11

Cobi (en anderen)

Als je zo gaat beginnen, kan dit forum beter opgedoekt worden. Want er is altijd wel iets dat erger is, dus niemand mag meer iets zeggen.

Overigens vind ik het inderdaad raar dat iemand met een rekenprobleem volgens velen niet naar het VWO zou mogen en iemand met dyslexie wel. Want je kan net zo goed zeggen dat VWO vooral om talen draait.

Het enige dat ik wil is dat mijn kind naar een kansklas gaat. Dan bewijst ze zelf wel of ze VWO aankan - of niet, en dan heb ik er ook vrede mee. Maar dat kan hier dus niet. En nee, ik ben niet slecht geïnformeerd. Wel in de afgelopen jaren over die CITO's, maar mijn kinderen zitten nu eenmaal op een school die helaas onbetrouwbaar is gebleken.

Ja, ik vind het erg dat alle stafleden al die jaren de kaken stijf op elkaar houden om een maand voor de CITO opeens hiermee aan te komen. Ik vind het geen stijl tegenover het kind. Kennelijk zijn er onder jullie die dat heel normaal vinden, nou, kom vooral naar deze school met je kinderen!

Reageer op dit bericht

Dit forum topic is gesloten, er kan niet meer gereageerd worden.